Szanowni Państwo,
w nadchodzący weekend (19-20 VII) zapraszamy na spacery, na które nie trzeba się zapisywać. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom.
(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).
===============
1. Niedziela, 19 lipca, godz. 11:00
Zamach na Hitlera w Warszawie - spacer w 81 rocznicę zamachu w Wilczym Szańcu [spacer bez zapisów]
W Warszawie "Hitler i Stalin zrobili co swoje". Powszechnie wiadomo jak bardzo zbrodniczy wpływ na losy miasta miała postać wodza III Rzeszy. Niewiele miejsca poświęca się jednak fizycznej obecności Hitlera w Warszawie, i że naprawdę o mały włos nie przypłacił swojej wizyty życiem.Słysząc "zamach na Hitlera", myślimy o Wilczym Szańcu, działaniach brytyjskich służb czy samotnym stolarzu w Monachium. Niemniej, zamach na Hitlera odbył się też w Warszawie. Jego domniemany przebieg to gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu trzymającego w napięciu, o WIELE bardziej spektakularny, niż bomba w teczce. Naprawdę niewiele brakowało, aby móc zmienić losy świata. Na spacerze poznamy program osobistej wizyty Hitlera w Warszawie oraz spróbujemy sekunda po sekundzie zrekonstruować przebieg zamachu i jego możliwe następstwa. Spacer odbędzie się 81 lat (bez jednego dnia) po zamachu w Wilczym Szańcu.
Kto?
Oprowadza Andrzej Zajączkowski, GOŚĆ SPECJALNY PRASKIEJ FERAJNY
dyplomowany przewodnik warszawski z doświadczeniem, prażanin
Gdzie? Start z ul. Bagatela 3 (blisko rogu Al. Ujazdowskich) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 19 VII, godz. 11:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 1½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach ronda de Gaulle'a
Nr do przewodnika 503 675 165
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2Ps7GZtiU
===============
2. Sobota, 19 lipca, godz. 15:00
Knajpy dawnej Pragi: od Pod Rakiem do Konesera - przedwojenne, w PRLu i dzisiaj [spacer bez zapisów]
Gdzie były dawne, legendarne praskie knajpy - te słynne i te zapomniane? Powiemy, gdzie imprezowali przedwojenni i niedawni gangsterzy, a gdzie cinkciarze. Kto się dorobił majątku podczas kelnerowania, a który z prominentnych gości wylądował w więzieniu. "U Abrama", "U Wicka", "W Schronie u Marynarza", "Rybacka", "Portowa", "U Kulasów", "Bar Wschodni", "Kasandra", "Kalinka", "Zakopianka", obie "Oazy", "Dunajcowa", "Szemrana" i mnóstwo innych słynnych lokali i spelunek. Słowem będzie o lokalach przedwojennych, tych z okresu peerelu, czasu okupacji niemieckiej, z momentów przełomów (lata dziewięćdziesiąte oraz lata tużpowojenne), a także tych całkiem niedawno zamkniętych, a wreszcie o tych obecnie działających. Opowiemy, jakimi metodami wyłapywano kelnerów, sprzedających własną wódkę w lokalach itp.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Jagiellońska 15 (róg ul. Okrzei, przy rogu Urzędu Skarbowego, tj. dawnego PeDeTu) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 19 VII, godz. 15:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu Konesera
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku https://fb.me/e/5rQKBDxoe
===============
3. Niedziela, 20 lipca, godz. 11:00
Ulica Stalowa oczami jej mieszkańca [spacer bez zapisów]
Ulica Stalowa to jedna z najbardziej znanych ulic Pragi. Zabudowana z obu stron pierzejami starych kamienic, środkiem wąskiej ulicy jeździ tramwaj, co nadaje jej niepowtarzalny w skali Warszawy klimat.
Jaka Stalowa jest naprawdę? Spacer będzie subiektywnym portretem tej arcyciekawej ulicy, uzupełnionym o własne doświadczenia i obserwacje przewodnika - mieszkańca
Stalowej od urodzenia. Będzie o starych kamienicach i mieszkających w nich ludziach. Zobaczymy zachodzące zmiany i niezmienne elementy krajobrazu. Nie trzeba było ruszać się z domu aby przenosić się w czasie za sprawą filmowych plenerów. Trzeba było zrobić tylko kilka kroków aby zobaczyć gwiazdy światowego kina, laureatów oscarów. To wszystko na ulicy obsadzonej jednym gatunkiem drzew, pod którymi wciąż pełno psich odchodów.
Kto?
Oprowadza Andrzej Zajączkowski, GOŚĆ SPECJALNY PRASKIEJ FERAJNY
dyplomowany przewodnik warszawski z doświadczeniem, prażanin
Gdzie? Start z ul. Stalowej 1 (róg ul. 11 Listopada) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 20 VII, godz. 11:00
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2-2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach skrzyżowania ulic Stalowej i Szwedzkiej.
Nr do przewodnika 503 675 165
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/iJ8CDBAm1
===============
4. Niedziela, 20 lipca, godz. 15:00
Solca dawnego zakamarki z Elektrownią i słodkościami na deser [spacer bez zapisów]
Solec to dawny port Warszawy i najstarsza przemysłowa dzielnica stolicy. Dziś ma ona zupełnie inny charakter, ale nieustannie jest esencją warszawskości. Na spacerze wspomnimy dawne słynne, choć już nieistniejące fabryki, zobaczmy największą konstrukcję żelbetową ówczesnej Europy, dowiemy się, gdzie funkcjonowała giełda samochodowa, a którędy jeździły tramwaje i co oprócz ludzi woziły, zobaczymy gdzie kursują przedwojenne, luksusowe windy, a gdzie w konspiracyjnej drukarni drukowano "Kamienie na szaniec". Spojrzymy na szpital przerobiony z fabryki, na rzeźnię przekształconą w muzeum, na ulicę która pierwsza w mieście była oświetlona latarniami gazowymi, na pozostałości dawnej gazowni i wiele innych ciekawostek. Będzie też można spojrzeć na budownictwo mieszkaniowe okresu międzywojennego i dowiedzieć się, gdzie była najlepsza polska kolekcja malarstwa w czasach stanisławowskich oraz gdzie kręcono parę kultowych scen z filmów Barei. Zakończymy spacer okolicach w Elektrowni Powiśle.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Solec 61 (przed kościołem; dojazd do przystanków "Solec" albo "Most Poniatowskiego") - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 20 VII, godz. 15:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu Elektrowni Powiśle
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/8eicItsiz
===============
Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.
By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL
===============
Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne:
1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews (strona całej grupy przewodnickiej)2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews (indywidualna strona przewodnicka Jarka)
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy.
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz