poniedziałek, 13 września 2021

Spacery weekendowe 18 i 19 IX: Stalowa, wille Mokotowa, pl. Grzybowski i Żelaznej Bramy, Kamionek nie tylko przemysłowy

Zapraszamy na WYCIECZKI w najbliższy weekend 18 i 19 IX A.D. 2021 

Wycieczki (znów) bez zapisów!

Spacery te nie są biletowane, ale na koniec mile widziany pourboire. :-)
=================


Sobota (18 IX), 11:00
1. Podwórka Stalowej, jej galerie i murale - spacer bez zapisów
Jedna z najważniejszych i elegantszych ulic przedwojennej Pragi, a przecież przy niej były kiedyś fabryki i tzw. "drewniane kamienice." Teraz Stalowa jest ulicą galerii sztuki i ciekawych murali, choć innych ciekawych rzeczy na niej i na jej przecznicach jest się mnóstwo.
Start: ul. Stalowa 1 (róg ul. 11 Listopada)
Zakładka do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/4223243504395351/
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

=================
Sobota (18 IX), 15:00
2. Przez pl. Grzybowski, Żelazną Bramę i  Hale Mirowskie do Chłodnej - spacer bez zapisów
Od legendarnych miejsc warszawskiego handlu, często istniejących już tylko w naszej pamięci (Gościnny Dwór, pl. Żelaznej Bramy, bazar Janasza. Hale Mirowskie) po koszary mirowskie i kamienicę pod Zegarem.
Start: ul. Próżna 14 (róg pl. Grzybowskiego)
Zakładka do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/226751059306063/
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski 

 =================

Niedziela (19 IX), godz. 11:00
3. Mokotów elegancki: Narbutta i okolice oraz Muzeum Geologiczne - spacer bez zapisów

Eleganckie, modernistyczne budownictwo międzywojenne, potężne gmachy państwowe z lat dwudziestych i pięćdziesiątych, pocarskie sierocińce i koszary z czerwonej cegły, a na koniec FENOMENALNIE INTERESUJĄCE Muzeum Geologiczne.
Start: ul. Narbutta 38 (róg Kazimierzowskiej)
Zakładka do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/440888460620768/
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

=================
Niedziela (19 IX), godz. 15:00 
4. Kamionek - nie tylko fabryki - spacer bez zapisów
W międzywojniu i w czasach peerelu – wielka dzielnica fabryczna. Ale to także najstarsze miejsce w Warszawie, które wspomniano w kronikach. Najstarszy cmentarz w mieście, muzea, dawne kamienice i fabryki zamienione centra kultury. Wspomnimy o obiektach rzadziej przy zwiedzaniu Kamionka wspominanych.
Start: ul. Zamoyskiego 20 (róg al. Zielenieckiej - przed Teatrem Powszechnym)
Zakładka do wydarzenia na FaceBooku: https://www.facebook.com/events/405560490987989/
Przewodnik: Jarek Spacerolog Praski

 
================== 
Wycieczki trwają zwykle ok. 2½ do 3 godzin.
Spacery nie są biletowane, ale na zakończenie bardzo mile widziany suty pourboire :)

Program zawsze także na www.facebook.com/PraskaFerajna

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING:
To najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach, facebook bowiem po jakimś czasie przestaje przekazywać nasze informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre.

By dostawać maile o wycieczkach napisz: info@praskaferajna.waw.pl

NA SPACERACH OBOWIĄZUJĄ OCZYWIŚCIE MASECZKI lub DYSTANS



niedziela, 1 listopada 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach

 

 

 

 ZAPRASZAMY DO REZERWOWANIA WYCIECZEK INDYWIDUALNYCH.
Nawet przy małej grupie na osobę wypadnie tanio.
Jeśli ktoś nie zbierze takie grupy, odzywajcie się do nas, dołączymy Was do innej.
To Wy proponujecie temat, czas i miejsce wycieczki!
Poniżej przykłady,
ale można wymyślać własne tematy.
 
Kontakty: kom. 601 666 142  albo  500 27 27 18
albo mail: info@praskaferajna.waw.pl
Przez facebooka nie radzimy, chyba że w ostateczności, bo są z nim kłopoty: ktoś coś pisze, my odpowiadamy, a a potem to znika i nie możemy się skontaktować. Najlepiej mail, SMS, telefon!
 
1. PRAWOBRZEŻNE

OBSZAROWE:

Stara Praga,

Nowa Praga,

Szmulowizna z Michałowem

Osiedla modernistyczne i socrealistyczne Praga I, Praga II (ew. Praga II) ewentualnie zakończone wizytą na cmentarzu cholerycznym (przeprawa przez nasypy i krzaki)

Kamionek

Pogranicze Kamionka i Grochowa Grochów

Nowe Bródno

Stare Bródno (o ile wpuszcza, to połączone ze zwiedzaniem PGR, który prowadzi edukację dla dzieci)

Targówek

Targówek Fabryczny

Gocław

Grochów Mały

Grochów Wielki 

Okolice Portu Praskiego

Saska Kępa

Saska Kępa na wschód od Zwycięzców i Chamowo

 

ULICZNE:

Targowa,

Ząbkowska,

Brzeska,

Stalowa,

Inżynierska,

Konopacka,

11 Listopada,

Skaryszewska

Kawęczyńska
Szwedzka

Francuska

Grochowska

Mińska

Skaryszewska

 

TEMATYCZNE:

Religie i wyznania na Pradze (ale może to być także w postaci wykładu, dot. całej Warszawy)

Kobiety Pragi

Murale i street art (jedna ogólna lub ewentualnie 3 oddzielne obszarowe: Nowa Praga, Stara Praga, Szmulowizna)

Galerie artystyczne Pragi

Dawny przemysł (3 obszary: Nowa Praga, Stara Praga, Szmulowizna)

Teatry prawobrzeżne

PRL na Pradze

Rosyjskie ślady na Pradze

Praski brzeg Wisły: dawne plaże, porty, sport i rekreacja

Patologie dawnej Pragi (gangi, porachunki, przemyt etc. w XIX wieku, międzywojniu i okresie peerelu).

Rzeź Pragi

 

OBIEKTOWE:
Pontiseum - Muzeum Pozostałości Warszawskich Mostów o ile w danym momencie będą wpuszczać. (trasa obejmuje też istniejące mosty i ciekawostki o nich, oraz forty, tunele etc.)
Muzeum Naparstków (w ramach wycieczki po Targówku) - nieaktualne, muzeum zlikwdowano.

Muzeum Dzwonków (w ramach wycieczki po Skaryszewskiej lub okolicach)

Muzeum Chleba (w ramach wycieczki po Szmulowiznie lub przemyśle Szmulowizny)

Koneser vel Monopol 
Cmentarz Bródnowski (4 różne trasy)

Cmentarz Żydowski na Bródnie (plus opłaty za wstęp na cmet - 10 zł/osoby)

 

2. LEWOBRZEŻNE

 

OBSZAROWE:

Śródmieście Południowe (cz. zach. od Marszałkowskiej do Chałubińskiego)

Śródmieście Południowe (cz. wsch. od Ujazdowskich do Marszałkowskiej)

Politechnika (teraz bez wejść do budynków)

MDM
Uniwersytet (teraz bez wejść do budynków)

Solec (od Tamki do Parku Rydza Śmigłego)

Solec (od Parku Rydza Śmigłego do Łazienkowskiej)

Sielce (od Podchorążych do Chełmskiej)

Powiśle (od Tamki do Mariensztatu)

Mariensztat

Wola 

Koło
Czyste (czyli tereny między Kasprzaka a Dworcem Zachodnim)

Odolany

Okolice Towarowej

Dawny Mirów, czyli tzw. Dziki Zachód (od Jana Pawła do Towarowej)

Wokół Nowego Miasta

Ochota (5 różnych spacerów): Stara Ochota, Kolonia Lubeckiego, Kolonia Staszica, od Szczęśliwic po Niemcewicza, Rakowiec

Wokół Nowego Miasta

Okolice Portu Czerniakowskiego

 

ULICZNE:

Mokotowska

Długa

Wilcza

Hoża 

Bracka

Koszykowa

Wąska Marszałkowska

Nowogrodzka

Al. Ujazdowskie 

Miodowa

Stary Mokotów (część północna od Rakowieckiej)

Dawne Leszno, czyli al. Solidarności

Dawne Tłomackie i okolice 

Plac Konstytucji i okolice

Żelazna

Chłodna 

Bednarska

Oczywiście można zamówić spacer po swojej ulubionej ulicy.

 

TEMATYCZNE:

Kobiety Warszawy

Anegdoty Krakowskiego Przedmieścia

Anegdoty Nowego Światu

Multimedia w dawnych czasach 

Rosyjskie ślady w Warszawie


OBIEKTOWE:

Pałac Kultury

Elektrownia (o ile nie zmienią przepisów)


Grupa przewodników prawobrzeżnych
(ale oprowadzamy też po CAŁEJ Warszawie!)

kom. 601 666 142  albo 
500 27 27 18
Słuchajcie w Internecie naszych audycji o Pradze,
nadawanych w poniedziałki 18:00-19:00
na RadioPraga.PL
 albo w programie WinAmp albo
na smartfonie przy pomocy aplikacji www.Tunein.com pod adresem
http://tunein.com/radio/radiopragapl-s245658/

Chcesz dostawać informacje o spacerach
i innych naszych wydarzeniach – napisz do nas:

info@PraskaFerajna.WAW.PL

(MAIL JEST DUŻO PEWNIEJSZY NIŻ BARDZO AWARYJNY FACEBOOK, KTÓRY NA DODATEK ROBI CO SAM CHCE, A NIE TO, CZEGO CHCĄ JEGO UŻYTKOWNICY)
UWAGA! Ważne! Jeżeli nie dostajesz oczekiwanych maili – napisz do nas, ale też zajrzyj do folderu spam. Jeśli są tam nasze maile, to dodaj nasz adres mailowy do tzw. białej listy albo do swojej książki adresowej. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc nas lub  znajomego fachowca. Jeśli tego nie zrobisz i pozostawisz w spamie nasze maile, będziesz szkodzić tym zaniechaniem innym naszym odbiorcom, czekającym na wieści od nas. Jeśli uznasz kiedyś, że nie chcesz już dostawać od nas powiadomień, po prostu napisz to nam, wykreślimy Twój adres z naszej listy wysyłkowej bez żadnych pretensji czy pytań.

poniedziałek, 26 października 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach


Ponieważ teraz zwiedzanie jest możliwe w grupach max pięcioosobowych, ZAPRASZAMY DO REZERWOWANIA WYCIECZEK INDYWIDUALNYCH.
Przy takiej grupie na osobę wypadnie w miarę tanio.
Jeśli ktoś nie zbierze takie grupy, odzywajcie się do nas, dołączymy Was do innej.
To Wy proponujecie temat, czas i miejsce wycieczki!
Poniżej przykłady,
ale możecie wymyślać własne tematy.
 
Kontakty: kom.  601 666 142  albo 500 27 27 18
albo mail: info@praskaferajna.waw.pl
Przez facebooka nie radzimy, chyba że w ostateczności, bo są z nim kłopoty: ktoś coś pisze, my odpowiadamy, a potem to znika i nie możemy się skontaktować. Najlepiej mail, SMS, telefon!
 
1. PRAWOBRZEŻNE

OBSZAROWE:

Stara Praga,

Nowa Praga,

Szmulowizna z Michałowem

Osiedla modernistyczne i socrealistyczne Praga I, Praga II (ew. Praga II) ewentualnie zakończone wizytą na cmentarzu cholerycznym (przeprawa przez nasypy i krzaki)

Kamionek

Pogranicze Kamionka i Grochowa Grochów

Nowe Bródno

Stare Bródno (o ile wpuszcza, to połączone ze zwiedzaniem PGR, który prowadzi edukację dla dzieci)

Targówek

Targówek Fabryczny

Gocław

Grochów Mały

Grochów Wielki 

Okolice Portu Praskiego

Saska Kępa

Saska Kępa na wschód od Zwycięzców i Chamowo

 

ULICZNE:

Targowa,

Ząbkowska,

Brzeska,

Stalowa,

Inżynierska,

Konopacka,

11 Listopada,

Skaryszewska

Kawęczyńska
Szwedzka

Francuska

Grochowska

Mińska

Skaryszewska

 

TEMATYCZNE:

Religie i wyznania na Pradze (ale może to być także w postaci wykładu, dot. całej Warszawy)

Kobiety Pragi

Murale i street art (jedna ogólna lub ewentualnie 3 oddzielne obszarowe: Nowa Praga, Stara Praga, Szmulowizna)

Galerie artystyczne Pragi

Dawny przemysł (3 obszary: Nowa Praga, Stara Praga, Szmulowizna)

Teatry prawobrzeżne

PRL na Pradze

Rosyjskie ślady na Pradze

Praski brzeg Wisły: dawne plaże, porty, sport i rekreacja

Patologie dawnej Pragi (gangi, porachunki, przemyt etc. w XIX wieku, międzywojniu i okresie peerelu).

Rzeź Pragi

 

 

OBIEKTOWE:
Pontiseum - Muzeum Pozostałości Warszawskich Mostów o ile w danym momencie będą wpuszczać. (trasa obejmuje też istniejące mosty i ciekawostki o nich, oraz forty, tunele etc.)
Muzeum Naparstków (w ramach wycieczki po Targówku) - nieaktualne, muzeum zlikwdowano.

Muzeum Dzwonków (w ramach wycieczki po Skaryszewskiej lub okolicach)

Muzeum Chleba (w ramach wycieczki po Szmulowiznie lub przemyśle Szmulowizny)

Koneser vel Monopol 
Cmentarz Bródnowski (4 różne trasy)

Cmentarz Żydowski na Bródnie (plus opłaty za wstęp na cmet - 10 zł/osoby)

 

2. LEWOBRZEŻNE

 

OBSZAROWE:

Śródmieście Południowe (cz. zach. od Marszałkowskiej do Chałubińskiego)

Śródmieście Południowe (cz. wsch. od Ujazdowskich do Marszałkowskiej)

Politechnika (teraz bez wejść do budynków)

MDM
Uniwersytet (teraz bez wejść do budynków)

Solec (od Tamki do Parku Rydza Śmigłego)

Solec (od Parku Rydza Śmigłego do Łazienkowskiej)

Sielce (od Podchorążych do Chełmskiej)

Powiśle (od Tamki do Mariensztatu)

Mariensztat

Wola 

Czyste (czyli tereny między Kasprzaka a Dworcem Zachodnim)

Odolany

Okolice Towarowej

Dawny Mirów, czyli tzw. Dziki Zachód (od Jana Pawła do Towarowej)

Wokół Nowego Miasta

Ochota (5 różnych spacerów): Stara Ochota, Kolonia Lubeckiego, Kolonia Staszica, od Szczęśliwic po Niemcewicza, Rakowiec

Wokół Nowego Miasta

Okolice Portu Czerniakowskiego

 

ULICZNE:

Mokotowska

Długa

Wilcza

Hoża 

Bracka

Koszykowa

Wąska Marszałkowska

Nowogrodzka

Al. Ujazdowskie 

Miodowa

Stary Mokotów (część północna od Rakowieckiej)

Dawne Leszno, czyli al. Solidarności

Dawne Tłomackie i okolice 

Plac Konstytucji i okolice

Żelazna

Chłodna 

Bednarska

Oczywiście można zamówić spacer po swojej ulubionej ulicy.

 

TEMATYCZNE:

Kobiety Warszawy

Anegdoty Krakowskiego Przedmieścia

Anegdoty Nowego Światu

Multimedia w dawnych czasach 

Rosyjskie ślady w Warszawie


OBIEKTOWE:

Pałac Kultury

Elektrownia (o ile nie zmienią przepisów)


Grupa przewodników prawobrzeżnych
(ale oprowadzamy też po CAŁEJ Warszawie!)

kom. 601 666 142  albo  500 27 27 18
Słuchajcie w Internecie naszych audycji o Pradze,
nadawanych w poniedziałki 18:00-19:00
na RadioPraga.PL
 albo w programie WinAmp albo
na smartfonie przy pomocy aplikacji www.Tunein.com pod adresem
http://tunein.com/radio/radiopragapl-s245658/

Chcesz dostawać informacje o spacerach
i innych naszych wydarzeniach – napisz do nas:

info@PraskaFerajna.WAW.PL

(MAIL JEST DUŻO PEWNIEJSZY NIŻ BARDZO AWARYJNY FACEBOOK, KTÓRY NA DODATEK ROBI CO SAM CHCE, A NIE TO, CZEGO CHCĄ JEGO UŻYTKOWNICY)
UWAGA! Ważne! Jeżeli nie dostajesz oczekiwanych maili – napisz do nas, ale też zajrzyj do folderu spam. Jeśli są tam nasze maile, to dodaj nasz adres mailowy do tzw. białej listy albo do swojej książki adresowej. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc nas lub  znajomego fachowca. Jeśli tego nie zrobisz i pozostawisz w spamie nasze maile, będziesz szkodzić tym zaniechaniem innym naszym odbiorcom, czekającym na wieści od nas. Jeśli uznasz kiedyś, że nie chcesz już dostawać od nas powiadomień, po prostu napisz to nam, wykreślimy Twój adres z naszej listy wysyłkowej bez żadnych pretensji czy pytań.

piątek, 25 września 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w PAŹDZIERNIKU 2020

 PAŹDZIERNIK 2020

(4 spacery w każdy weekend!) 
 

Góry Świętokrzyskie na pl. Hallera: sobota, 3 X, godz. 11:00;
Start: pl. Hallera 8 (róg ul. Groszkowskiego)
[wycieczka geologiczna o materiałach, z których zbudowano os. Praga II – prowadzi Elżbieta Laszczka]

Cmentarz Bródnowski (część zachodnia): sobota, 3 X, godz. 15:00;
Start: przed bramą od ul. Odrowąża (koło rogu ul. Matki Teresy z Kalkuty) [J]

Najstarsze kamienice Nowej Pragi: niedziela, 4 X, godz. 11:00;
Start: ul. 11 Listopada 68 (róg ul. Szwedzkiej) [J]

Religie i wyznania na Pradze: niedziela, 4 X, godz. 15:00;
Start: ul. Inżynierska 5 [J]

Podwórka Pragi i nieznany praski kościół: poniedziałek, 5 X, godz. 11:00;
Start: ul. Zamoyskiego 31 (róg ul. Sokolej) [J]

Ulica Długa i dawne wodociągi: czwartek, 8 X, godz. 11:00;
Start: ul. Długa 52 (róg ul. Bohaterów Getta) [J]

Pogranicze Kamionka i Grochowa: sobota, 10 X, godz. 11:00;
Start: ul. Grochowska 278 [K]

Praskie napisy i szyldy: sobota, 10 X, godz. 15:00;
Start: ul. Szwedzka 17 (róg Strzeleckiej) [J]

Karaimi i cmentarz karaimski: niedziela, 11 X, godz. 11:00;
Start: ul. Redutowa 34 [J]

Wilczą do Ujazdowskich: niedziela, 11 X, godz. 15:00;
Start: ul. Wilcza 33 (róg ul. Marszałkowskiej) [J]

Judaica Nowej Pragi i cmentarz żydowski: poniedziałek, 12 X, godz. 11:00;
Start: ul. Wileńska 13 (róg ul. Inżynierskiej) [J]

Słodycz Miodowej: czwartek, 15 X, godz. 11:00;
Start: ul. Miodowa 3 (róg ul. Koziej) [J]

Co znaczy Pałac Kultury: sobota, 17 X, godz. 11:00;
Start: pl. Defilad 1 (przed gł. wejściem) [K]

Praski (post)modernizm: sobota, 17 X, godz. 15:00;
Start: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności) [K]

Targówek Fabryczny: niedziela, 18 X, godz. 11:00;
Start: ul. Naczelnikowska 50 (róg Birżańskiej) [K]

Plac Grzybowski i okolice: niedziela, 18 X, godz. 15:00;
Start: pl. Grzybowski 3/5 (przed kościołem) [K]

Przez Tłomackie do kościoła Ewangelicko-Reformowanego: poniedziałek, 19 X, godz. 11:00;
Start: ul. Bielańska 9 (róg al. Solidarności) [J]

Procesy geologiczne wokół Cytadeli: czwartek, 22 X, godz. 11:00;
Start: ul. Międzyparkowa 5 (róg ul. Słomińskiego) [L]
[wycieczka geologiczna – prowadzi gościnnie Elżbieta Laszczka]

Saska Kępa od Zwycięzców i Chamowo: sobota, 24 X, godz. 11:00;
Start: ul. Zwycięzców 7/9 (róg ul. Katowickiej) [K]

Stary Mokotów: sobota, 24 X, godz. 15:00;
Start: ul. Puławska 17 [K]

Cmentarz Bródnowski (część wschodnia): niedziela, 25 X, godz. 11:00;
Start: ul. św. Wincentego 81 (przed kościołem murowanym) [J]

Żelazną przez Mirów: niedziela, 25 X, godz. 15:00;
Start: ul. Żelazna 99 (róg ul. Żytniej) [J]

Bednarska i Mariensztat: poniedziałek, 26 X, godz. 11:00;
Start: ul. Bednarska 29 (róg ul. Krakowskie Przedmieście) [J]

Konesera sąsiadki wielkomiejskie – Tarchomińska, Nieporęcka i okolice: czwartek, 29 X, godz. 11:00;
Start: ul. Kawęczyńska 2 (róg ul. Korsaka) [J]


Oprowadzający: [J]arek, [K]arol

piątek, 28 sierpnia 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach we WRZEŚNIU 2020

 

WRZESIEŃ 2020 
 

Zieleń Parku Skaryszewskiego
Środa, 2 IX, godz. 17:00;
[UWAGA, WCZEŚNIEJSZA GODZINA!]
Start: Rondo Waszyngtona, przy pomniku Paderewskiego
[gość: Magdalena Sobolewska]

"Mała" Radzymińska - dawna Marszałkowska Szmulek
Czwartek 3 IX, godz. 18:00;
Start: ul. Radzymińska 76 (róg ul. Otwockiej) [K]

Murale, street art i galerie Nowej Pragi
Sobota, 5 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Szwedzka 17 (róg ul. Strzeleckiej, koło stacji metra Szwedzka) [J]

Pogranicze Starej Pragi i Nowej: Inżynierska i okolice
Niedziela, 6 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Targowa 76 (róg ul. Wileńskiej) [K]

Centrum jest zielone, czyli zieleń miejska różnych epok
Poniedziałek, 7 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Emilii Plater 53 (róg Świętokrzyskiej)
[gość: Magdalena Sobolewska]

Brzeską do Monopolu/Konesera
Śro
da, 9 IX, godz. 18:00;
Start: ul. Brzeska 2 (róg Kijowskiej) [J]

Najstarsze Nowe Bródno i jego drewniaki
Czwartek, 10 IX, godz. 18:00;
Start: ul. Krzywińska 2 (róg ul. Matki Teresy z Kalkuty) [J]

Najpiękniejsze kamienice Pragi
Sobota, 12 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Targowa 41 (róg ul. Kępnej) [K]

Przez Śródmieście Południowe
Niedziela, 13 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Wilcza 77 (róg Koszykowej) [J]

Fort Śliwickiego i okolice
Poniedziałek, 14 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Jagiellońska 66 (przy rondzie Starzyńskiego) [K]

Przemysł Szmulowizny
Środa, 16 IX, godz. 18:00
Start: ul. Kawęczyńska 53 (róg ul. Otwockiej, przed Bazyliką) [K]

Plac Bankowy i okolice
Czwartek, 17 IX, godz. 18:00
Start: pl. Bankowy 1 (róg ul. Elektoralnej) [K]

Przerwany bieg Koszykowej i jej "zjawiska krasowe"
Sobota, 19 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Koszykowa 1 (róg pl. Na Rozdrożu) [J]

Ząbkowska od podwórka i od frontu
Niedz, 20 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej) [J]

Targówek Fabryczny - drewniaki, fabryki, wille
Poniedziałek, 21 IX, godz. 15:00;
Start: ul. Księcia Ziemowita 2 (róg ul. Naczelnikowskiej)

Nieznane i znane fabryki Starej Pragi
Ś
roda, 23 IX, godz. 18:00;
Start: ul. Panieńska 11 (róg ul. Olszowej)

Z przedwojennego Mariensztatu do Elektrowni
Czwartek, 24 IX, godz. 18:00
Start: ul. Mariensztat 23 (róg ul. Krzywopobocznej; w rogu Rynku Mariensztackiego) [J]

Od Sinfonii Varsovii do Kica, czyli z Kamionka na Grochów
Sobota, 26 IX, godz. 15:00
Start: ul. Terespolska 15 (róg ul. Groszowickiej) [J]

Od Żelaznej Bramy po Chłodną
Niedziela, 27 IX, godz. 15:00
Start: ul. Ptasia 2 (róg ul. Przechodniej) [J]

Dawny Targówek i Muzeum Naparstków
Poniedziałek, 28 IX, g. 15:00;
Start: ul. Praska 3 (koło ronda Żaba) [J]

Multimedia i efekty specjalne dawnych wieków
Ś
roda, 30 IX, g. 18:00;
Start: ul. Miodowa 3 (róg ul. Koziej) [J]

 
 

sobota, 25 lipca 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w SIERPNIU 2020

SIERPIEŃ 2020
Powstanie Warszawskie na Bródnie i Targówku (ROWEROWA!) [J]
Sobota, 1 sierpnia, godz. 11:00 (WCZEŚNIEJ!)
Start: ul. Bartnicza 2 (róg ul. Wysockiego)
Powstanie Warszawskie na Pradze [J]
Niedziela, 2 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)
Stalowe nerwy ulicy Stalowej [J]
Poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Stalowa 1 (róg ul. 11 Listopada)
Saska Kępa na wschód od Francuskiej [K]
Środa, 5 sierpnia, godz. 18:00
Start: Rondo Waszyngtona 2A (przed pomnikiem Waszyngtona)
Prawdziwe życie na ul. Poznańskiej [K]
Czwartek, 6 sierpnia, godz. 18:00
Start: al. Jerozolimskie 51
Park Skaryszewski [K]
Sobota, 8 sierpnia, godz. 15:00
Start: Rondo Waszyngtona (przed pomnikiem Paderewskiego)
Grochów Wielki [K]
Niedziela, 9 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Grochowska 207 (między Galerią Wiatraczna a bazarkiem)
Naturalne procesy geologiczne w Skarpie Warszawskiej
[gość Praskiej Ferajny: Elżbieta Laszczka]
Poniedziałek, 10 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Puławska 113A (przy bramie do Parku Arkadia)
Plac Narutowicza i okolice [K]
Środa, 12 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Grójecka 38 (przed kościołem par. św. Jakuba)
Skąd „Praga”? O nazewnictwie ulic, placów i innych miejsc [K]
Czwartek, 13 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)
Dla wojska i państwa - fabryki Kamionka II Rzeczpospolitej [J]
Sobota, 15 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Lubelska 12/14 (róg ul. Joselewicza)
Piękna i okolice [J]
Niedziela, 16 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Piękna 68a (róg ul. Emilii Plater)
Od carskich koszar po cmentarz choleryczny [J]
Poniedziałek, 17 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. 11 Listopada 68 (róg ul. Szwedzkiej)
Krakowskie Przedmieście pełne humoru [J]
Środa, 19 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Krakowskie Przedmieście 4 (róg Oboźnej)
Powiśle nie tylko elektryczne i wódczane [J]
Czwartek, 20 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Tamka 3 (róg ul. Smulikowskiego)
Imponujące kamienice Targowej i ich przygody [J]
Sobota, 22 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg Targowej)
Ujazdowskimi do Rozdroża [J]
Niedziela, 23 sierpnia, godz. 15:00
Start: Al. Ujazdowskie 28
Człowiek przeobraża Skarpę Warszawską
[gość Praskiej Ferajny: Elżbieta Laszczka]
Poniedziałek, 24 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Boleść 2 (przy wejściu do teatru Prochownia)
Nowy Świat i jego dowcipy [J]
Środa, 26 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Nowy Świat 1 (róg pl. Trzech Krzyży)
Dawne knajpy Nowej Pragi [J]
Czwartek, 27 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Stalowa 56 (róg ul. Szwedzkiej)
Żydowska przeszłość Pragi [J]
Sobota, 29 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Kłopotowskiego 15 (róg ul. Sierakowskiego)
Cmentarz ewangelicko-reformowany [J]
Niedziela, 30 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Żytnia 42 (przy bramie cmentarza)
Bracka na skos wszystkim [J]
Poniedziałek, 31 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Bracka 1 (róg ul. Żurawiej)


Oprowadzający: [J]arek, [K]arol

sobota, 27 czerwca 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w lipcu 2020

LIPIEC 2020
Kawęczyńska znana-nieznana [K]
Środa, 1 VII, godz. 18:00
Start:
ul. Kawęczyńska 53 (przed Bazyliką NSJ, koło pętli tramwajowej)
Dawna ulica Wołowa [K]
Czwartek, 2 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)
Kozia Górka i legendarne osiedle Dudziarska [K]
Sobota, 4 VII, godz. 15:00

Start:
peron przystanku kolejowego „Warszawa Olszynka Grochowska”
Targówek mniej znany i Cmentarz Żydowski [J]
Niedziela, 5 VII, godz. 15:00;
Start: ul. Biruty 18
Ulica 11 Listopada [K]
Poniedziałek, 6 VII, godz. 15:00;
Start: ul. Targowa 84 (róg ul. 11 Listopada)
Kręgosłup Saskiej Kępy: ul. Francuska [K]
Środa, 8 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Francuska 49 (Bar Espresso)
Francuska Pragi: ulica Ząbkowska [K]
Czwartek, 9 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Targowa 62 (róg Ząbkowskiej)
Żelazny temat okolic Żelaznej [J]
Sobota, 11 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Żelazna 18
Dotknij Mostu Kierbedzia w Pontiseum oraz pobliskich fortów i tuneli [J]
Niedziela, 12 VII, godz. 15:00
Start: Przystanek tramwajowy „Wybrzeże Helskie 04” przy Moście Gdańskim
Zakamarki ulicy Wileńskiej [K]
Poniedziałek, 13 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Wileńska 3
Plac Konstytucji i okolice [K]
Środa, 15 VII, godz. 18:00;
Start: ul. Marszałkowska 53 (róg ul. Koszykowej)
Park Praski  [K]
Czwartek, 16 VII, godz. 18:00;
Start: przy byłym wybiegu dla niedźwiedzi w al. Solidarności
Sielce Grzesiuka i późniejsze: Lotos, Sowa i Przyjaciele i in. [J] 
Sobota, 18 VII, g. 15:00;
Start: ul. Chełmska 6/8
Przyczółek Grochowski i okolice [K]
Niedziela, 19 VII, godz. 15:00
Start: przystanek autobusowy „Przyczółek Grochowski 04” (w str. Grochowa)
Mniemany socrealizm Pragi II [K]
Poniedziałek, 20 VII, godz. 15:00;
Start: ul. Brechta 3 (róg ul. Skoczylasa)
PRLu pozostałości na Pradze [J]
Środa, 22 VII, godz. 18:00
Start: ul. Zamoyskiego 16 (poczekalnia przyst. kolejowego „Warszawa Stadion”)
Kolonia Staszica [J]
Czwartek, 23 VII, godz. 18:00;
Start: ul. Nowowiejska 26 (róg al. Niepodległości)
Marysin Wawerski [K]
Sobota, 25 VII, godz. 15:00;
Start:
peron przyst. kolejowego Warszawa Gocławek
Gocław [K]
Niedziela, 26 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Jugosłowiańska 1 (od str. pętli autobusowej Gocław)
Różycki dawny i właśnie zmieniany[K] 
Poniedziałek, 27 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Brzeska 16 (k. klubu Offside)
Dawne knajpy Pragi [J] 
Środa, 29 VII, godz. 18:00;
Start: ul. Floriańska 2
Wokół Placu Unii [J]
Czwartek, 30 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Klonowa 18

Oprowadzający: [J]arek, [K]arol