sobota, 18 maja 2019

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w czerwcu 2019 i końcówce maja

Spacery Praskiej Ferajny 

Koniec maja 2019 

CZWARTEK, 23 maja godz. 16:30 SPACER POPOŁUDNIOWY
Od Skaryszewa przez Targową do Muzeum Pragi
Spotkanie: ul. Zamoyskiego 31 (róg ul. Sokolej.)

25 maja (sob.) godz/ 15:00 
Ząbkowska i Monopol vel Koneser – legendarne miejsca
Spotkanie: ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej)

26 maja (niedziela) godz. 15:00
Od carskich koszar przez Toledo do cmentarza cholerycznego
Spotkanie: ul. 11 Listopada 68 (róg ul. Szwedzkiej)



Czerwiec 2019
 
1 czerwca (sob.) godz 15:00
Nowoczesne przedszkola Pragi
Spotkanie: ul Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

2 czerwca (niedz.) godz 15:00
Legendarna Szmulowizna, odległy Michałów
Spotkanie: ul. Śnieżna 4 (blisko rogu ul. Radzymińskiej)
CZWARTEK 6 czerwca godz. 18:00 SPACER POPOŁUDNIOWY
Najbliższa nam Ochota
Spotkanie: ul. Tarczyńska 1 (róg ul. Raszyńskiej)

8 (sob.) godz 15:00
Szlakiem ulicy Targowej
Spotkanie: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)

9 (niedz.) godz 15:00
Przyczółek Grochowski i okolice
Spotkanie: Przystanek Przyczółek Grochowski 04 (przy al. Stanów Zjednoczonych, w stronę Grochowa)

WTOREK 11 czerwca godz. 18:00 SPACER POPOŁUDNIOWY
Fabryki Kamionka i Muzeum 306
Spotkanie: ul. Grochowska 306/308 (róg ul. Gocławskiej)

PIĄTEK 14 czerwca godz. 16:30 SPACER POPOŁUDNIOWY
Wokół Monopolu/Konesera
Spotk: ul. Ząbkowska 37 (róg ul. Nieporęckiej)

15 czerwca (sob.) godz 15:00
Piękne fabryki Szmulowizny dawnej i nowej
Spotkanie: ul. Otwocka 16 (róg ul. ul. Łomżyńskiej)

16 czerwca (niedz.) godz 15:00
Okolice Cm. Żydowskiego na Bródnie
Spotkanie: ul. Biruty 18 (róg ul. św. Wincentego)

22 (sob.) godz 15:00
Intrygujący Solec
Spotkanie: ul. Solec 61 (przed kościołem)

23 (niedz.) godz 15:00
Kamienice Targowej
Spotkanie: ul. Targowa 84 (róg ul. 11 Listopada)

WTOREK 25 czerwca godz. 18:00 SPACER POPOŁUDNIOWY
Stalowa i okolice
Spotkanie: ul. Stalowa 1 (róg ul. 11 Listopada)

29 czerwca (sob.) godz 15:00
Kozia Górka
Spotkanie: peron przystanku kolejowego W-wa Olszynka Grochowska

30 czerwca (niedz.) godz 15:00
Peerel na Pradze
Spotkanie: przy wybiegu dla niedźwiedzi przy al. Solidarności

Plan wycieczek na lipiec zostanie ogłoszony pod koniec czerwca.

 Program naszych wycieczek wieczornych szlakiem praskich knajp 
(z konsumpcją i muzyką!) dzisiejszych i dawniejszych z okresu peerelu i tych przedwojennych – na Facebooku, dla subskrybentów naszego mailingu i na telefon.

Praska Ferajna
Grupa przewodników prawobrzeżnych
(ale oprowadzamy też po CAŁEJ Warszawie!)
Słuchajcie w Internecie naszych audycji o Pradze
nadawanych w poniedziałki 18:00-19:00 
na RadioPraga.PL albo
w programie WinAmp albo 
na smartfonie przy pomocy aplikacji www.Tunein.com pod adresem 

Chcesz dostawać informacje o spacerach 
i innych naszych wydarzeniach – napisz do nas:
info@PraskaFerajna.WAW.PL
(MAIL JEST DUŻO PEWNIEJSZY NIŻ BARDZO AWARYJNY FACEBOOK, KTÓRY NA DODATEK ROBI CO SAM CHCE, A NIE TO, CZEGO CHCĄ JEGO UŻYTKOWNICY)

UWAGA! Ważne! Jeżeli nie dostajesz oczekiwanych maili – napisz do nas, ale też zajrzyj do folderu spam. Jeśli są tam nasze maile, to dodaj nasz adres mailowy do tzw. białej listy albo do swojej książki adresowej. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc nas lub  znajomego fachowca. Jeśli tego nie zrobisz i pozostawisz w spamie nasze maile, będziesz szkodzić tym zaniechaniem innym naszym odbiorcom, czekającym na wieści od nas. Jeśli uznasz kiedyś, że nie chcesz już dostawać od nas powiadomień, po prostu napisz to nam, wykreślimy Twój adres z naszej listy wysyłkowej bez żadnych pretensji czy pytań.

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w maju 2019



Maj 2019




4 maja (sobota) godz. 15:00
Bazary Pragi  
Spotk: Hala przystanku kolejowego Warszawa Stadion (ul. Zamoyskiego 16)


    5 maja (niedziela) godz. 15:00
    Saska Kępa na wschód od Francuskiej
    Spotkanie: al. Waszyngtona 2a (pod pomnikiem Jerzego Waszyngtona)



CZWARTEK 9 maja godz. 16:30 SPACER POPOŁUDNIOWY
Od modernizmu do socrealizmu: osiedla Praga I, II i III
Spotkanie: ul. Darwina 1A (przy Rondzie Starzyńskiego)


   11 maja (sobota) godz. 15:00
   Niesamowita Szmulowizna
   Spotkanie: ul. Kawęczyńska 53 (róg ul. Otwockiej, przy pętli tramwajowej)


12 maja (niedziela) godz. 15:00
Nowe Bródno najstarsze i pozostałości kolejowego imperium
Spotkanie: ul. Pożarowa (przy wyjściu ze stacji Warszawa Praga)


   18 maja (sobota) – po 3 wejścia wyłącznie o godz 14:00, 15:00 i 16:00
   NOC MUZEÓW – Pontiseum (Muzeum dawnych mostów warszawskich) 
   i Studio TV Familiady
   Spotkania: ul. Instytutowa 1 (Pontiseum) lub ul. Inżynierska 4 (Studio TV)


19 maja (niedziela) godz. 15:00
Praskie Murale, których nie było widać w Noc Muzeów
Spotkanie: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)


   CZWARTEK, 23 maja godz. 16:30 SPACER POPOŁUDNIOWY
   Od Skaryszewa przez Targową do Muzeum Pragi
   Spotkanie: ul. Zamoyskiego 31 (róg ul. Sokolej.)

25 maja (sob.) godz/ 15:00 
Ząbkowska i Monopol vel Koneser – legendarne miejsca
Spotkanie: ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej)


   26 maja (niedziela) godz. 15:00
   Od carskich koszar przez Toledo do cmentarza cholerycznego
   Spotkanie: ul. 11 Listopada 68 (róg ul. Szwedzkiej)

piątek, 29 marca 2019

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w kwietniu 2019


Kwiecień 2019


UWAGA! Od kwietnia weekendowe wycieczki startują o 15:00!!!

6 kwietnia (sob.) godz 15:00
Praga po żydowsku
Spotk: ul. Floriańska 2 (róg ul. Kłopotowskiego, przy pomniku Kapeli Podwórkowej)

    7 kwietnia (niedz.) godz 15:00
    Grochów Mały i Witolin
    Spotkanie: ul. Chłopickiego 2 (przed kościołem na pl. Szembeka)

CZWARTEK 11 kwietnia godz. 17:00 SPACER POPOŁUDNIOWY
Floriańska i okolice
Spotkanie: Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

   13 kwietnia (sob.) godz 15:00
   Przez zabytki, kluby, street art i fabryki Nowej Pragi
   Spotkanie: Inżynierska 1 (róg Wileńskiej)

14 kwietnia (niedz.) godz 15:00
Golędzinów: forty, mosty i Kierbedź w Pontiseum
Spotkanie: przyst. tramw. Wybrzeże Helskie 04 (na wsch końcu mostu Gdańskiego)

Praska Ferajna życzy wszystkim Wesołego Alleluja!

CZWARTEK, 25 kwietnia godz. 17:00 SPACER POPOŁUDNIOWY
Wrzesińska i okolice – szkoły, koszary, zakłady
Spotkanie: ul. Jagiellońska 5 (róg Kępnej)

   27 kwietnia (sob.) godz 15:00
   Murale, drewniaki i socrealizm Targówka
   Spotkanie: Radzymińska 150 (róg Bieżuńskiej)

28 kwietnia (niedz.) godz 15:00
Park Skaryszewski
Spotkanie: Rondo Waszyngtona (przy popiersiu Paderewskiego)

poniedziałek, 25 lutego 2019

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w marcu 2019




Spacery Praskiej Ferajny

Marzec 2019



2 marca (sob.) godz 13:00
Grochów Wielki
Spotkanie: ul. ul. Grochowska 207 (przed b. Universamem)

3 marca (niedz.) godz 13:00
Praski (post)modernizm
Spotkanie: ul. Floriańska 14 (pod barem „Rusałka”)

9 marca (sob.) godz 13:00
Kobiety Pragi – spacer na Dzień Kobiet
Spotkanie: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

10 marca (niedz.) godz 13:00
Szmulowizna – przez fabryki Grodzieńskiej do Monopolu/Konesera
Spotkanie: ul. Radzymińska 76 (róg ul. Otwockiej)

16 marca (sob.) godz 13:00
Galerie i murale Nowej Pragi
Spotkanie: ul. Wileńska 69 (róg ul. Szwedzkiej)

17 marca (niedz.) godz 13:00
Dawny przemysł Starej Pragi
Spotkanie: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

23 marca (sob.) godz 13:00
Saska Kępa najstarsza
Spotkanie: Rondo Waszyngtona, pod pomnikiem Waszyngtona

24 marca (niedz.) godz 13:00
Kamionek – piękne fabryki przedwojennej Doliny Krzemowej
Spotkanie: ul. Grochowska 365 (róg ul. Lubelskiej)

30 marca (sob.) godz 13:00
Najpiękniejsze kamienice Pragi 
Spotkanie: ul. Targowa 41 (róg ul. Kępnej)

31 marca (niedz.) godz 13:00
Osiedle Praga II i jego mniemany socrealizm
Spotkanie: ul. Ratuszowa 11 (róg ul. Borowskiego)

wtorek, 29 stycznia 2019

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w lutym 2019




Spacery Praskiej Ferajny

Luty 2019


1 lutego (piątek) godz. 19:30 PROJEKCJA
Cykl: Warszawa w filmie (ze wstępem Praskiej Ferajny)
Małżowina reż. Wojciech Smarzowski; 1998, 64 min; Miejsce: Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11

2 lutego (sobota) godz. 13:00 SPACER
Galerie i pracownie artystyczne Starej Pragi
Spotkanie: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

3 lutego (niedziela) godz. 13:00 SPACER
Inżynierska i okolice
Spotkanie: ul. Targowa 74 (przed budynkiem d. Dyrekcji Kolei)


8 lutego (piątek) godz. 19:30 PROJEKCJA
Cykl: Warszawa w filmie (ze wstępem Praskiej Ferajny)
Cześć, Tereska reż. Robert Gliński 2001; 86 min
Miejsce: Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11

9 lutego (sobota) godz. 13:00 SPACER
Słynna ulica Brzeska
Spotkanie: ul. Brzeska 3 (róg ul. Kijowskiej)

10 lutego (niedziela) godz. 13:00 SPACER
Filmowa Nowa Praga – po spacerze
PROJEKCJA fragmentów FILMÓW w jednym z praskich klubów
Spotkanie: przy wybiegu niedźwiedzi w al. Solidarności


15 lutego (piątek) godz. 19:30 PROJEKCJA
Cykl: Warszawa w filmie (ze wstępem Praskiej Ferajny)
Gdzie diabeł mówi dobranoc, 10 min, 1956; Ludzie z pustego obszaru, 15 min, 1957; reż. K. Karabasz, W. Ślesicki
Miejsce: Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11

16 sobota (sobota) godz. 13:00 SPACER
Bitwa pod Olszynką i Dworek Grochowski
Spotkanie: ul. Kwatery Głównej 2 (róg ul. Grochowskiej)

17 lutego (niedziela) godz. 13:00 SPACER
Legendarna ulica Ząbkowska
Spotkanie: ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej)


22 lutego (piątek) godz. 19:30 PROJEKCJA
Cykl: Warszawa w filmie (ze wstępem Praskiej Ferajny)
Praskie pożegnania (Album 19 min, Wielki Kram 11 min, Galeria 16 min) 1977 reż. Tadeusz Makarczyński
Miejsce: Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11

23 lutego (sobota ) godz. 13:00 SPACER
Street-art, galerie i pracownie artystyczne Szmulowizny
Spotkanie: ul. Kawęczyńska 53, róg ul. Otwockiej (przy pętli tramwajowej)

24 lutego (niedziela) godz. 13:00 SPACER
Alternatywne teatry Szmulowizny i Pragi
Spotkanie: ul. Radzymińska 53 (róg ul. Grodzieńskiej)

środa, 2 stycznia 2019

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w styczniu 2019




Spacery Praskiej Ferajny


Styczeń 2019

12 stycznia (sobota) godz. 13:00
Filmowa Stara Praga – po spacerze 
POKAZ fragmentów FILMÓW w jednym z praskich klubów
Spotkanie: pl. Weteranów 1863 r (pod pomnikiem ks. Skorupki)

13 stycznia (niedziela) godz. 13:00
Nowe Bródno - Drewniaki i przedwojenne domy 
(Spacer po okolicach, którymi przechodzi 
Orszak Trzech Króli na Bródnie - ob. dz. Targówek)
Spotkanie: ul. Bolesławicka 3A (róg ul. Matki Teresy z Kalkuty).

18 stycznia (piątek) godz. 19:30
Cykl projekcji: Warszawa w filmie (ze wstępem Praskiej Ferajny)
Koty to dranie
reż. Henryk Bielski 1978; 59 min
Miejsce: Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
 
19 stycznia (sobota) godz. 13:00
Pracownie artystów, galerie oraz street-art Pragi i Kamionka
Spotkanie: ul. Zamoyskiego 20 (róg al. Zielenieckej, przed Teatrem Powszechnym)

20 stycznia (niedziela) godz. 13:00
Michałów i Bazylika Najświętszego Serca Jezusowego
Spotkanie:ul. Kawęczyńska 16 (przy zajezdni tramwajowej)


25 stycznia (piątek) godz. 19:30
Cykl projekcji: Warszawa w filmie (ze wstępem Praskiej Ferajny)
Warszawskie gołębie
reż. Henryk Bielski 1988; 69 min
Miejsce: Dom Kultury Świt, ul. Wysockiego 11
 

26 stycznia (sobota) godz. 13:00
Nieznane i znane teatry Pragi i Kamionka.
Spotkanie:ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności, przy pl. Weteranów 1863 roku)

27 stycznia (niedziela) godz. 13:00
Przemysł Szmulowizny. Piękne fabryki - działające i zapomniane 
Spotkanie: ul. Kawęczyńska 30 (róg ul. Wojnickiej, przystanek tramwajowy Wojnicka)
Na spacerze do wygrania cenne nagrody dla spacerowiczów, ufundowane przez Muzeum Polskiej Wódki

poniedziałek, 24 grudnia 2018

Życzenia na Boże Narodzenie w roku 2018


Bliskich ludzi wokół, prezentów pod choinką, gwiazdki na niebie, Bożego Narodzenia w sercu, ciepła w domu i śnieżnego zimna za oknem oraz bardzo udanego roku 2019 - tego Wam wszystkim życzy Praska Ferajna w składzie: Karol Bulski, Jarek Spacerolog Praski oraz Mariusz Prządak i liczni nasi Współpracownicy.
Nasze życzenia można także  zobaczyć na FaceBooku, kliknąwszy tutaj.
P.S. Bardzo dziękujemy za rysunki na pocztówkę, które wykonała dla nas Dorota Gęsiorska.

poniedziałek, 26 listopada 2018

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w grudniu 2018

Grudzień 2018

1 grudnia (sobota) godz. 13:00
Stare dzieje Nowej Pragi
Spotkanie: ul. Szwedzka 1 (róg ul. Stalowej)


2 grudnia (niedziela) godz.13:00 _Praska Ferajna na lewym brzegu! . 
Prawdziwe życie na ulicy Poznańskiej
Spotkanie: Al. Jerozolimskie 51



8 grudnia (sobota) godz. 13:00
Legendarna Ząbkowska
Spotkanie: ul. Ząbkowska 54 (róg ul. Korsaka)


9 grudnia (niedziela) godz. 13:00
Wyznania i religie na Pradze
Spotkanie: al. Solidarności 52 (przed cerkwią)



15 grudnia (sobota) godz. 13:00  
Galerie, street art i pracownie artystów Nowej Pragi
Spotkanie: ul. Szwedzka 5 (róg ul. Równej)

16 grudnia (niedziela) godz. 13:00
Wokół Konesera, czyli praskiego Monopolu plus wystawa dyplomów ASP "Coming Out"
Spotkanie: ul. Markowska 18A (róg ul. Ząbkowskiej)

środa, 24 października 2018

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w listopadzie 2018

Listopad 2018



3 listopada (sobota) godz. 13:00
Park Skaryszewski
Spotkanie: rondo Waszyngtona, pod pomnikiem Paderewskiego

4 listopada (niedziela) godz. 13:00 
Rzeź Pragi
Spotkanie: ul. Lubelska 12/14 (róg ul. Berka Joselewicza)



WYKŁAD
9 listopada (piątek) godz. 18:30
Józef Piłsudski na Pradze
Miejsce wykładu: Pijalnia Czekolady E. Wedel w Centrum Praskim Koneser
przy pl. Konesera, tj. ul. Ząbkowska 27/31, teren b. Monopolu czyli Konesera
budynek dawnej kolumny rektyfikacyjnej (ten koło komina), w tym samym budynku, gdzie jest Muzeum Polskiej Wódki


10 listopada (sobota) godz. 13:00
Ulica 11 Listopada w przeddzień Stulecia Niepodległości
Spotkanie: ul. 11 Listopada 4 (róg ul. Targowej)

11 listopada (niedziela)
Praska Ferajna nie oprowadza, bo sama świętuje!



17 listopada (sobota) godz. 13:00  _Praska Ferajna na lewym brzegu! . 
Piotr Giergot z Trupy Teatralnej Warszawiaki
 Gość Specjalny Praskiej Ferajny! .
Giergotem poWoli
Spotkanie: ul. Górczewska 15 (między wylotami Wawelberga a Działdowską)

18 listopada (niedziela) godz. 13:00  _Praska Ferajna na lewym brzegu! . 
Cytadela
Spotkanie: ul. Wybrzeże Gdyńskie 2 (róg ul. Krajewskiego)


24 listopada (sobota) godz. 13:00
Dawny przemysł Nowej Pragi (na koniec zwiedzanie biura sprzedaży Bohema z modelem inwestycji na ternie d. Polleny/Schichta)
Spotkanie: ul. Targowa 84 (róg ul. 11 Listopada)

25 listopada (sobota) godz. 13:00
Architektura Dwudziestolecia Międzywojennego i PRL na Nowej Pradze
Grzegorz Mika  Gość Specjalny Praskiej Ferajny! .
Spotkanie: ul. Ratuszowa 7/9 (róg ul. Jagiellońskiej)