sobota, 25 lipca 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w SIERPNIU 2020

SIERPIEŃ 2020
Powstanie Warszawskie na Bródnie i Targówku (ROWEROWA!) [J]
Sobota, 1 sierpnia, godz. 11:00 (WCZEŚNIEJ!)
Start: ul. Bartnicza 2 (róg ul. Wysockiego)
Powstanie Warszawskie na Pradze [J]
Niedziela, 2 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)
Stalowe nerwy ulicy Stalowej [J]
Poniedziałek, 3 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Stalowa 1 (róg ul. 11 Listopada)
Saska Kępa na wschód od Francuskiej [K]
Środa, 5 sierpnia, godz. 18:00
Start: Rondo Waszyngtona 2A (przed pomnikiem Waszyngtona)
Prawdziwe życie na ul. Poznańskiej [K]
Czwartek, 6 sierpnia, godz. 18:00
Start: al. Jerozolimskie 51
Park Skaryszewski [K]
Sobota, 8 sierpnia, godz. 15:00
Start: Rondo Waszyngtona (przed pomnikiem Paderewskiego)
Grochów Wielki [K]
Niedziela, 9 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Grochowska 207 (między Galerią Wiatraczna a bazarkiem)
Naturalne procesy geologiczne w Skarpie Warszawskiej
[gość Praskiej Ferajny: Elżbieta Laszczka]
Poniedziałek, 10 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Puławska 113A (przy bramie do Parku Arkadia)
Plac Narutowicza i okolice [K]
Środa, 12 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Grójecka 38 (przed kościołem par. św. Jakuba)
Skąd „Praga”? O nazewnictwie ulic, placów i innych miejsc [K]
Czwartek, 13 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)
Dla wojska i państwa - fabryki Kamionka II Rzeczpospolitej [J]
Sobota, 15 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Lubelska 12/14 (róg ul. Joselewicza)
Piękna i okolice [J]
Niedziela, 16 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Piękna 68a (róg ul. Emilii Plater)
Od carskich koszar po cmentarz choleryczny [J]
Poniedziałek, 17 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. 11 Listopada 68 (róg ul. Szwedzkiej)
Krakowskie Przedmieście pełne humoru [J]
Środa, 19 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Krakowskie Przedmieście 4 (róg Oboźnej)
Powiśle nie tylko elektryczne i wódczane [J]
Czwartek, 20 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Tamka 3 (róg ul. Smulikowskiego)
Imponujące kamienice Targowej i ich przygody [J]
Sobota, 22 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg Targowej)
Ujazdowskimi do Rozdroża [J]
Niedziela, 23 sierpnia, godz. 15:00
Start: Al. Ujazdowskie 28
Człowiek przeobraża Skarpę Warszawską
[gość Praskiej Ferajny: Elżbieta Laszczka]
Poniedziałek, 24 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Boleść 2 (przy wejściu do teatru Prochownia)
Nowy Świat i jego dowcipy [J]
Środa, 26 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Nowy Świat 1 (róg pl. Trzech Krzyży)
Dawne knajpy Nowej Pragi [J]
Czwartek, 27 sierpnia, godz. 18:00
Start: ul. Stalowa 56 (róg ul. Szwedzkiej)
Żydowska przeszłość Pragi [J]
Sobota, 29 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Kłopotowskiego 15 (róg ul. Sierakowskiego)
Cmentarz ewangelicko-reformowany [J]
Niedziela, 30 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Żytnia 42 (przy bramie cmentarza)
Bracka na skos wszystkim [J]
Poniedziałek, 31 sierpnia, godz. 15:00
Start: ul. Bracka 1 (róg ul. Żurawiej)


Oprowadzający: [J]arek, [K]arol
  
Plan wycieczek na wrzesień zostanie ogłoszony pod koniec sierpnia.

Program naszych wycieczek wieczornych szlakiem praskich knajp 
(z konsumpcją i muzyką!) dzisiejszych i dawniejszych z okresu peerelu i tych przedwojennych – na Facebooku, dla subskrybentów naszego mailingu i na telefon.

Grupa przewodników prawobrzeżnych
(ale oprowadzamy też po CAŁEJ Warszawie!)

kom. 601 666 142  albo 
500 27 27 18
Słuchajcie w Internecie naszych audycji o Pradze,
nadawanych w poniedziałki 18:00-19:00
na RadioPraga.PL
 albo w programie WinAmp albo
na smartfonie przy pomocy aplikacji www.Tunein.com pod adresem
http://tunein.com/radio/radiopragapl-s245658/

Chcesz dostawać informacje o spacerach
i innych naszych wydarzeniach – napisz do nas:

info@PraskaFerajna.WAW.PL

(MAIL JEST DUŻO PEWNIEJSZY NIŻ BARDZO AWARYJNY FACEBOOK, KTÓRY NA DODATEK ROBI CO SAM CHCE, A NIE TO, CZEGO CHCĄ JEGO UŻYTKOWNICY)
UWAGA! Ważne! Jeżeli nie dostajesz oczekiwanych maili – napisz do nas, ale też zajrzyj do folderu spam. Jeśli są tam nasze maile, to dodaj nasz adres mailowy do tzw. białej listy albo do swojej książki adresowej. Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, poproś o pomoc nas lub  znajomego fachowca. Jeśli tego nie zrobisz i pozostawisz w spamie nasze maile, będziesz szkodzić tym zaniechaniem innym naszym odbiorcom, czekającym na wieści od nas. Jeśli uznasz kiedyś, że nie chcesz już dostawać od nas powiadomień, po prostu napisz to nam, wykreślimy Twój adres z naszej listy wysyłkowej bez żadnych pretensji czy pytań.

sobota, 27 czerwca 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w lipcu 2020

LIPIEC 2020
Kawęczyńska znana-nieznana [K]
Środa, 1 VII, godz. 18:00
Start:
ul. Kawęczyńska 53 (przed Bazyliką NSJ, koło pętli tramwajowej)
Dawna ulica Wołowa [K]
Czwartek, 2 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)
Kozia Górka i legendarne osiedle Dudziarska [K]
Sobota, 4 VII, godz. 15:00

Start:
peron przystanku kolejowego „Warszawa Olszynka Grochowska”
Targówek mniej znany i Cmentarz Żydowski [J]
Niedziela, 5 VII, godz. 15:00;
Start: ul. Biruty 18
Ulica 11 Listopada [K]
Poniedziałek, 6 VII, godz. 15:00;
Start: ul. Targowa 84 (róg ul. 11 Listopada)
Kręgosłup Saskiej Kępy: ul. Francuska [K]
Środa, 8 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Francuska 49 (Bar Espresso)
Francuska Pragi: ulica Ząbkowska [K]
Czwartek, 9 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Targowa 62 (róg Ząbkowskiej)
Żelazny temat okolic Żelaznej [J]
Sobota, 11 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Żelazna 18
Dotknij Mostu Kierbedzia w Pontiseum oraz pobliskich fortów i tuneli [J]
Niedziela, 12 VII, godz. 15:00
Start: Przystanek tramwajowy „Wybrzeże Helskie 04” przy Moście Gdańskim
Zakamarki ulicy Wileńskiej [K]
Poniedziałek, 13 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Wileńska 3
Plac Konstytucji i okolice [K]
Środa, 15 VII, godz. 18:00;
Start: ul. Marszałkowska 53 (róg ul. Koszykowej)
Park Praski  [K]
Czwartek, 16 VII, godz. 18:00;
Start: przy byłym wybiegu dla niedźwiedzi w al. Solidarności
Sielce Grzesiuka i późniejsze: Lotos, Sowa i Przyjaciele i in. [J] 
Sobota, 18 VII, g. 15:00;
Start: ul. Chełmska 6/8
Przyczółek Grochowski i okolice [K]
Niedziela, 19 VII, godz. 15:00
Start: przystanek autobusowy „Przyczółek Grochowski 04” (w str. Grochowa)
Mniemany socrealizm Pragi II [K]
Poniedziałek, 20 VII, godz. 15:00;
Start: ul. Brechta 3 (róg ul. Skoczylasa)
PRLu pozostałości na Pradze [J]
Środa, 22 VII, godz. 18:00
Start: ul. Zamoyskiego 16 (poczekalnia przyst. kolejowego „Warszawa Stadion”)
Kolonia Staszica [J]
Czwartek, 23 VII, godz. 18:00;
Start: ul. Nowowiejska 26 (róg al. Niepodległości)
Marysin Wawerski [K]
Sobota, 25 VII, godz. 15:00;
Start:
peron przyst. kolejowego Warszawa Gocławek
Gocław [K]
Niedziela, 26 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Jugosłowiańska 1 (od str. pętli autobusowej Gocław)
Różycki dawny i właśnie zmieniany[K] 
Poniedziałek, 27 VII, godz. 15:00;
Start:
ul. Brzeska 16 (k. klubu Offside)
Dawne knajpy Pragi [J] 
Środa, 29 VII, godz. 18:00;
Start: ul. Floriańska 2
Wokół Placu Unii [J]
Czwartek, 30 VII, godz. 18:00;
Start:
ul. Klonowa 18

Oprowadzający: [J]arek, [K]arol

środa, 3 czerwca 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze w czerwcu 2020

CZERWIEC 2020

Niesamowita Szmulowizna 
Sobota, 6 VI, godz. 15:00
Start: ul. Ząbkowska 27/31

Praga po żydowsku
Niedziela, 7 VI godz. 15:00
Start: ul. Floriańska 2 (przy pomniku Kapeli Praskiej)

***

Konopacka, Mała i okolice
Poniedziałek, 8 VI, godz. 15:00
Start: ul. Konopacka 21 (róg ul. 11 Listopada)

Najpiękniejsze kamienice Pragi 
Sobota, 13 VI, godz. 15:00
Start: ul. Targowa 41 (róg ul. Kępnej)

Szlakiem ulicy Targowej 
Niedziela, 14 VI, godz. 15:00
Start: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)

***

Zapomniane miejsca Nowej Pragi 
Poniedziałek, 15 VI, godz. 15:00
Start: ul. Wileńska 69 (róg Szwedzkiej)

Legendarna Skaryszewska
Czwartek, 18 VI, godz. 18:00  (PÓŹNIEJSZA GODZINA!)
Start: ul. Skaryszewska 2, róg Targowej

Brzeską i Ząbkowską do Konesera i Muzeum Polskiej Wódki
Sobota, 20 VI, godz. 15:00
Start: ul. Brzeska 2 (róg ul. Kijowskiej)

Od osiedla socrealistycznego do cmentarza cholerycznego
Niedziela, 21 VI, godz. 15:00
Start: ul. Ratuszowa 13 (róg ul. Dąbrowszczaków)
 
***

Sekrety Inżynierskiej i STUDIO FAMILIADY
Poniedziałek, 22 VI, godz. 15:00
Start: ul. Wileńska 19 (róg ul. Inżynierskiej)

Praskie plaże, nabrzeża i Wisła dawniej oraz dziś
Czwartek, 25 VI, godz. 18:00  (PÓŹNIEJSZA GODZINA!)
Start: ul. Ratuszowa 2 (róg ul. Wybrzeże Helskie)

Co nowego w królestwie street-artu, czyli Nowa Praga
Sobota, 27 VI, godz. 15:00
Start: ul. 11 Listopada 22

Przemysł Starej Pragi
Niedziela, 28 VI, godz. 15:00
Start: al. Solidarności 61 (k. restauracji Le Cedre)

***

Przez nieznaną Szmulowiznę do Monopolu/Konesera
Poniedziałek, 29 VI, godz. 15:00
Start: ul. Kawęczyńska 16 (róg al. Tysiąclecia)

czwartek, 27 lutego 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w marcu 2020


Spacery Praskiej Ferajny

Dawne knajpy Pragi 
Sobota, 29 II, godz. 13:00
Start: ul. Floriańska 2a (róg ul. Jagiellońskiej)

MARZEC 2020


Śródmiejska Nowogrodzka 
Niedziela, 1 III, godz. 13:00
Start: ul. Nowogrodzka (1/3 róg ul. Brackiej)

"Przy Czerniakowskiej, od Łazienkowskiej" 
Poniedziałek, 2 III, godz. 11:00
Start: ul. Łazienkowska 6A (przed Torwarem)

Zakamarki wokół Nowego Miasta 
Czwartek, 5 III, godz. 11:00
Start: ul. Freta 17 (róg ul. Świętojerskiej)

Legendarna Ząbkowska od podwórka i od frontu 
Sobota, 7 III, godz. 13:00
Start: ul. Targowa 62 (róg ul. Ząbkowskiej)

Słynne kobiety Pragi 
Niedziela, 8 III, godz. 13:00
Start: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

Ulica Katowicka i jej legendarne wille  
Poniedziałek, 9 III, godz. 11:00
Start: ul. Zwycięzców 11 (róg ul. Katowickiej)

Kolonia Staszica i Teatr Ochoty 
Czwartek, 12 III, godz. 11:00
Start: al. Niepodległości 235 (róg ul. Nowowiejskiej)

Monopol czyli Koneser dawniej i dziś 
Sobota, 14 III, godz. 13:00
Start: ul. Markowska 13c (róg ul. Ząbkowskiej)

Nieznane i znane wyznania i religie na Pradze 
Niedziela, 15 III, godz. 13:00;
Start: ul. Inżynierska 5

Zapomniane miejsca Nowej Pragi 
Poniedziałek., 16 III, godz. 11:00
Start: ul. Wileńska 69 (róg ul. Szwedzkiej)

ODWOŁANE Wokół Placu Unii 
Czwartek, 19 III, godz. 11:00;
Start: ul. Puławska 17


ODWOŁANESaska Kępa najstarsza 
Sobota, 21 III, godz. 13:00
Start: al. Waszyngtona 2a (przy popiersiu Jerzego Waszyngtona)


ODWOŁANE Brzeską i Ząbkowską do Konesera i Muzeum Polskiej Wódki 
Niedziela, 22 III, godz. 13:00
Start: ul. Brzeska 2 (róg ul. Kijowskiej)

ODWOŁANE Praski socrealizm i powojenny modernizm 
Poniedziałek, 23 III, godz. 11:00
Start: ul. Dąbrowszczaków 2 (róg ul. Ratuszowej)


ODWOŁANEŻelazny temat ulicy Żelaznej 
Czwartek, 26 III, godz. 11:00
Start: ul. Żelazna 56c (róg Al. Jerozolimskich)

ODWOŁANE Centrum sztuki i streetartu, czyli Nowa Praga 
Sobota, 28 III, godz. 13:00
Start: ul. Szwedzka 7 (róg ul. Równej)

ODWOŁANE Przemysł Starej Pragi 
Niedziela, 29 III, godz. 13:00
Start: al. Solidarności 61 (k. restauracji Le Cedre)

ODWOŁANE Przez nieznaną Szmulowiznę do Monopolu/Konesera 
Poniedziałek, 30 III, godz. 11:00
Start: ul. Kawęczyńska 16 (róg al. Tysiąclecia)

Plan kolejnych wycieczek zostanie ogłoszony, gdy nadejdzie właściwy czas.

Program naszych wycieczek wieczornych szlakiem praskich knajp 
(z konsumpcją i muzyką!) dzisiejszych i dawniejszych z okresu peerelu i tych przedwojennych – na Facebooku, dla subskrybentów naszego mailingu i na telefon.

poniedziałek, 27 stycznia 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w lutym 2020

Spacery Praskiej Ferajny

LUTY 2020


Praga czasów peerelu 
Sobota, 1 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Zamoyskiego 16 (poczekalnia przystanku kolejowego Stadion)

Street art, pracownie i galerie Szmulowizny 
Niedziela, 2 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Kawęczyńska 53 (róg ul. Otwockiej)

Dawne Czyste 
Poniedziałek, 3 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Bema 73/75 (róg Kasprzaka)

Nowe Bródno i okolice Muzeum Komunikacji
Czwartek, 6 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Wysockiego 8 (róg Bartniczej)

Gangi i haracze dawnej Pragi 
Sobota, 8 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Floriańska 14 (róg al. Solidarności)

Brzeską i Ząbkowską do Monopolu 
Niedziela, 9 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Brzeska 2 (róg ul. Kijowskiej)

Praga leży nad Wisłąokolice Portu Praskiego
Poniedziałek, 10 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Panieńska 11 (róg ul. Olszowej)

Stare kamienice w głębi Nowej Pragi 
Czwartek, 13 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Strzelecka 46 (koło stacji metra Szwedzka)

Nowe teatry na Pradze, w których nie byliście 
Sobota, 15 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Kępna 41 (róg ul. Targowej)

Praga filmowa 
Niedziela, 16 lutego, godz. 13:00
Start: al. Solidarności przy wybiegu niedźwiedzi

Targówek Fabryczny 
Poniedziałek, 17 lutego, godz. 11:00
Start: ul. ks. Ziemowita róg ul. Żmudzkiej (na przystanku Rzeczna 02)

Stare kamienice i muzeum nowoczesnej biżuterii 
Czwartek, 20 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Ząbkowska 39 (róg ul. Nieporęckiej)

Galerie i pracownie artystów Starej Pragi 
Sobota, 22 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Brzeska 2 (róg ul. Kijowskiej)

Olszynka Grochowska w rocznicę bitwy 
Niedziela, 23 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Kwatery Głównej 2 (róg ul. Grochowskiej)

Ochota i Muzeum Geologiczne UW
Poniedziałek, 24 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Filtrowa 83 (róg ul. Akademickiej)

Przedwojenna Mokotowska i okolice 
Czwartek, 27 lutego, godz. 11:00
Start: ul. Mokotowska 3

Dawne knajpy Pragi 
Sobota, 29 lutego, godz. 13:00
Start: ul. Floriańska 2a (róg ul. Jagiellońskiej)

środa, 1 stycznia 2020

Wycieczki po warszawskiej Pradze i innych dzielnicach w styczniu 2020

Spacery Praskiej Ferajny

STYCZEŃ 2020



Brzeska: street-art, pracownie knajpy 
Sobota, 4 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Brzeska 2 (róg Kijowskiej)

Monopolu historia kontra Konesera nowoczesność 
Niedziela, 5 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Ząbkowska 13c (róg ul. Markowskiej)
 
Ulica Inżynierska, jej podwórka, street-art, galerie i studia
Czwartek, 9 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Stalowa 1 (róg ul. 11 Listopada) 
 
Szkolnictwo warszawskie po Powstaniu Styczniowym 
Sobota, 11 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Krakowskie Przedmieście 4 (róg ul. Oboźnej)  
Oprowadza gość specjalny Andrzej Buczyński

Poezja murów i proza ulicy: praski street-art  
Niedziela, 12 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Targowa 74 (róg ul. Wileńskiej) 
Oprowadza gość specjalny Franciszek Płóciennik
 
Wąską Marszałkowską
Poniedziałek, 13 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Marszałkowska 1 (róg Polnej)

Ulicą Długą do pl. Krasińskich 
Czwartek, 16 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Długa 52 (róg ul. Bohaterów Getta)

Najpiękniejsze kamienice Targowej
Sobota, 18 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Skaryszewska 2 (róg ul. Targowej)

Dawny Solec i Muzeum Azji Pacyfiku 
Niedziela, 19 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Solec 117 (róg ul. Tamka)

Przez Dziki Zachód i Syberię do Muzeum Kolejnictwa 
Poniedziałek, 20 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Prosta 68 (róg ul. Przyokopowej)

Ulicą Kredytową do Muzeum Etnograficznego 
Czwartek, 23 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Szkolna 2/4

Nowy Świat anegdot
Sobota, 25 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: pl. Trzech Krzyży 10/14 (róg ul. Książęcej)

Ulicą Rakowiecką do Muzeum Geologicznego 
Niedziela, 26 stycznia, godz. 13:00
Spotkanie: ul. Puławska 2A (przy wejściu na teren kościoła luterańskiego)

Podwórka i zakamarki ulicy Wileńskiej 
Poniedziałek, 27 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Targowa 74 (róg ul. Wileńskiej)

Ochota i Muzeum Ikon 
Czwartek, 30 stycznia, godz. 11:00
Spotkanie: ul. Banacha 2 (róg ul. Pasteura)