RZEMIEŚLNICZA STRONA WISŁY: spacery po Pradze, Grochowie, Woli, Ochocie, Mokotowie i Śródmieściu z wizytami w pracowniach rzemieślników - maj-lipiec A.D. 2024

 Rzemieślnicza Strona Wisły

Zapraszamy na pierwszy z sześciu spacerów w 2024 roku. Odwiedzimy rzemieślników Pragi, Grochowa, Woli, Ochoty, Mokotowa i Śródmieścia. Na początek Ochota:

Uwaga, ten spacer już się odbył
Rzemieślnicza strona Wisły. Ochoccy mistrzowie piękna [zapisy]

Start: w czwartek, 16 maja 2024, godz. 13:30

Ochota to dzielnica nowa, włączona do Warszawy w 1916 roku i w większości zbudowana po I wojnie światowej. Spacer odbędzie wśród domów, powstałych głównie w okresie międzywojennym. Zaczniemy od wizyty w zakładzie szewskim pana Zbigniewa Wielgosza, mieszczącym się w pierwszej w mieście spółdzielczej kamienicy, jeszcze z czasów zaborów pochodzącej. Później odwiedzimy pracownię wyrafinowanej i cudownie pięknej ceramiki artystycznej Mosko pani Moniki Skorupskiej. Złożymy tez wizytę w znajdującym się w sercu dzielnicy legendarnym zakładzie fotograficznym państwa Siemaszko. Członkowie tej związanej z Ochotą rodziny nie tylko portretują mieszkańców stolicy, ale dokumentują w artystyczny sposób życie i historię Warszawy. Najsłynniejszym fotografikiem tej rodziny był pan Zbyszko Siemaszko - jego zdjęcia nie tylko były popularne i nagradzane, ale też znane z wielkonakładowych czasopism i gazet.  Odwiedzimy też pracownię modniarską pani Barbary Raczyńskiej, znaną z pięknych kapeluszy. Na trasie jest oczywiście dużo więcej zakładów rzemieślniczych różnych branż, o których też wspomnimy, jak o zakładzie introligatorstwa artystycznego i konserwacji zabytków pani Tamary Rozmus czy o zakładzie zegarmistrzowskim pani Monki Antas. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start sprzed budynku przy ul. Tarczyńskiej 1 (na rogu ul. Raszyńskiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Czwartek, 16 V, początek o godz.13:30
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? - zakończenie w okolicach rogu ul. Grójeckiej i ul. Wawelskiej
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do środy, 15 maja do godz 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl 
Liczba miejsc ograniczona, o przyznaniu uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1401749711225759/

Projekt "Rzemieślnicza strona Wisły" finansuje m. st. Warszawa. 

===============

Rzemieślnicza strona Wisły. Rzemieślnicy Woli [obowiązują zapisy]

Start: w sobotę, 25 maja 2024, godz. 10:30

Wola to dawna dzielnica przemysłu i rzemiosła. Choć przemysł prawie zniknął (jednak zobaczymy po drodze jedną sporą, działającą dobrze fabrykę), to zakładów rzemieślniczych jest jeszcze tu sporo, choć rzadko który czynny jest w sobotę. Odwiedzimy zakład renowacji skór, zajmujący się swoją dziedziną na poziomie niemalże naukowym i będący często ostatnią deską ratunku dla innych rzemieślników branży skórzanej, którzy nie mogą sobie poradzić z pewnymi problemami technologicznymi i chemicznymi. Zajrzymy do istniejącej od wielu lat wolskiej cukierni, która jako jedyna w Warszawie kontynuuje jeszcze tradycję wypiekania pewnego rodzaju ciastek, szalenie modnych prawie półtora wieku temu. Odwiedzimy zakład fryzjerski w tradycyjnym dla tego rzemiosła miejscu. Zakończymy w pracowni ram do obrazów, która jest jedną z najlepszych w kraju, oprawiając dzieła dla najbardziej renomowanych galerii i muzeów, jak Muzeum Narodowe czy Wilanów. Prócz tego po drodze zobaczymy, gdzie można naprawić wieczne pióro i maszynę do pisania, zamówić perukę lub tupecik, naostrzyć fachowo narzędzia (nie tylko te kuchenne i kosmetyczne), naprawić zegar, zegarek i buty oraz... narty, zamówić na miarę sukienkę i garnitur, a także biżuterię oraz spróbować swoich sił w ceramice.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start sprzed budynku przy al. Solidarności 104 (róg ul. Okopowej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 25 V, początek o godz.10:30
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? - zakończenie w okolicach rogu ul. Pańskiej i Okopowej
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do piątku, 24 maja do godz 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl  
Liczba miejsc ograniczona, o przyznaniu uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/1866855340423567/

Projekt "Rzemieślnicza strona Wisły" finansuje m. st. Warszawa. 

===============

 

Kolejne spacery zostaną ogłoszone na tej stronie już wkrótce.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz