5.5.25

5 spacerów w śr. i weekend: Modernizm na Pradze (Grzegorz Mika!); roślinność parku OPAK; kamienice Śródmieścia Południowego; Mokotów: Chocimska i Słoneczna; rzemiosło Woli

Szanowni Państwo,

w nadchodzącą środę (7 maja) oraz weekend (10-11 maja) zapraszamy na 5 spacerów - jeden (oznaczony numerem 0), na który obowiązują zapisy, oraz na 4 spacery, na które nie trzeba się zapisywać. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).

===============

0. Środa, 7 maja 2025, godz. 13:00

Rzemieślnicza strona Wisły. Wolskie rzemiosło – pozostałość symbiozy z dawnym przemysłem [OBOWIĄZUJĄ ZAPISY]

Odwiedzimy pracownię szewską, jeszcze przed wojną założoną i prowadzoną przez syna założyciela, zakład naprawy maszyn do pisania, słynnego zegarmistrza, ceramika - a mężczyźni w tej branży są rzadkością - oraz słynny magiel, funkcjonujący w tej samej kamienicy i tym samym lokalu od roku 1937.
Trasa prowadzi ulicami Ogrodową, Żelazną, Prostą i Miedzianą, przy których można zobaczyć ostatnie z istniejących wolskich, w których działają zakłady rzemieślnicze, sklepy etc.
Budownictwo tego rejonu to nie tylko kamienice  z końca XIX i początku wieku XX wieku oraz budynki socrealistyczne, peerelowskie bloki i nowoczesne biurowce, a także apartamentowce. Po drodze napotkamy także przekształcone do nowych funkcji dawne fabryki, jak Browary Haberbusch i Schiele, Norblin, Browar Junga, fabryka narzędzi rolniczych Duschik i Scholtze albo zakład metali kolorowych Konrada Fangora (ojca artysty, znanego z wystroju warszawskiego metra), ale także działający dziś przemysł jak zakłady farmaceutyczne Unia w awangardowym, choć niezauważanym budynku. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start: ul. Ogrodowa 56 (róg ul. Wroniej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Środa, 7 V, początek o godz.13:00
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu ul. Miedzianej i Srebrnej
Nr do przewodnika 601 666 142
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do wtorku, 6 maja do godz 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl  
Liczba miejsc ograniczona, o przyznaniu uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie na facebooku: https://fb.me/e/4GEnfLLO2


=================

1. Sobota, 10 maja, godz. 11:00 

Modernizm i funkcjonalizm Nowej Pragi przed- i powojennej [spacer bez zapisów]

Warszawski Modernizm i Praska Ferajna zapraszają na wspólny spacer architektoniczny na pograniczu Nowej Pragi przedwojennej i powojennej. Spacer prowadzić będzie szlakiem najciekawszych budynków prywatnych i publicznych na obszarze pomiędzy Jagiellońską i Środkową. Praga założona przez Ksawerego Konopackiego kojarzona jest głównie z kamienicami czynszowymi z końca XIX wieku, lecz w rzeczywistości na terenach państwowych i prywatnych w I połowie XX wieku powstały liczne przykłady nowoczesnych budynków prywatnych oraz gmachów publicznych sprzed 1939, jak bloki kolejarskie przy ul. Wileńskiej, bloki wojskowe przy Kameralnej oraz Dyrekcja Okręgowa PKP. W ich sąsiedztwie obejrzymy najciekawsze przykłady prywatnych inwestycji z lat 30, projektowanych w stylu funkcjonalistycznym.

Kto? Oprowadza gość specjalny Praskiej Ferajny - Grzegorz Mika, varsavianista, architekt, twórca legendarnej strony Warszawski Modernizm 1905-1939
Gdzie? Start z ul. Wileńska 3 (blisko rogu Targowej, 100 m wyjścia ze od stacji metra M2 Dworzec Wileński)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 10 V, godz. 11:00

Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny. 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7HNDArOAN

===============

2. Sobota, 10 maja godz. 16:00  [uwaga, później niż zwykle!]

Spacer botaniczny między Kamionkiem i Grochowem - zielona wyspa parku OPAK [spacer bez zapisów]

Maj to najpiękniejszy miesiąc na obserwowanie bujnej roślinności w miejskich parkach. Podczas spaceru poznamy kilkanaście gatunków drzew i krzewów wykorzystywanych w nasadzeniach ozdobnych w parkach - także w dzielnicach prawobrzeżnych. Niektóre są popularne i bardziej znane, inne mogą nas zaskoczyć. Wiele interesujących drzew i krzewów jest obecnie w fazie kwitnienia, będziemy mogli zatem porównać kwiaty roślin owadopylnych i wiatropylnych, a także docenić różnorodne kompozycje z niewymagających roślin ozdobnych, które dobrze sobie radzą w warunkach miejskich. Zwrócimy uwagę na ich indywidualne cechy charakterystyczne, aby uczestnicy mogli je samodzielnie rozpoznawać.

Kto? Oprowadza gość specjalny Praskiej Ferajny - Magda Sobolewska: edukatorka, miłośniczka roślin, lubiąca dzielić się swoją wiedzą i botaniczną pasją z uczestnikami naszych spacerów
Gdzie? Start z ul. Grochowskiej 255 (róg ul. Międzyborskiej)trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 10 V, godz. 16:00 
[uwaga, później niż zwykle!]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie w pobliżu rogu Grochowskiej i Podskarbińskiej
Nr do przewodniczki 608 401 993
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5ed6jMIpj


===============

3. Niedziela, 11 maja, godz. 11:00 

Hoża, Wilcza, Poznańska, Emilii Plater - uroda i podwórka kamienic Śródmieścia Południowego [spacer bez zapisów]

Spacer przez najlepiej zachowany, lewobrzeżny kawałek Warszawy przedwojennej. Kamienice eklektyczne i modernistyczne, ale także ukryte za nimi obiekty. Ponadto zobaczymy fabryki oraz budynki użyteczności publicznej z czasów dwudziestolecia i peerelu, a wreszcie dotrzemy tam, gdzie osławiony pigalak.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Wilczej 73 (pod daszkiem wejścia do hotelu Nobu od str. ul. Wilczej; dojazd tramw. 10, 11, 17, 33 lub autobusem 159) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 11 V, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu ul. Poznańskiej i Wspólnej.
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2cazg8iAm


===============

4. Niedziela, 11 maja, godz. 15:00 

Mokotów międzywojnia: Chocimska i Słoneczna - ich mieszkańcy oraz domy nie tylko modernistyczne [spacer bez zapisów] 

Niewiele zniszczoną podczas wojny ulicę Chocimską wraz jej kameralnymi przecznicami i równoległą do niej ulicą Słoneczną kojarzy się głównie z modernizmem oraz z willami, w których dziś chętnie znajdują sobie siedziby ambasady oraz z nieistniejącym, ale mającym kiedyś swoją słynną siedzibę przy rogu Skolimowskiej Biurem Odbudowy Stolicy. Natomiast na tej wycieczce zwiedzimy obszar między skarpą a Puławską, mieszczący się na południe od ul. Goworka. Oprócz międzywojennego modernizmu pokażemy także budynki starsze, mocno siedzące jeszcze w architekturze historyzującej, opowiemy o istniejących tu kiedyś, ale zapomnianych już fabrykach (jedna z nich miała pewne związki z Grochowem). Wspomnimy też o powojennym osiedlu, którzy zbudowali sobie głównie pracownicy BOSu. Tematem będą też zaskakujące, a nierzadko dramatyczne losy mieszkańców tych ulic, będących często osobami bardzo znanymi.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Puławskiej 17 k. bud. Europlex (sprzed kamiennych lwów nieistniejącego kina Moskwa; dojazd do przystanku Rakowiecka)- trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 11 V, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Słonecznej i Spacerowej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7KA1YCzoZ

===============

Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL 

===============

Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne: 

1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews  (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews  (indywidualna strona przewodnicka Jarka) 
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie 
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy. 
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz