piątek, 26 kwietnia 2024

Spacery, które już się odbyły 27 IV -5 V: kamienice Pragi; Szmulowizna z Muz. Chleba; Felicjanki i Śródmieście; fort Mokotowski, kol. Lubeckiego na Ochocie; Odolany; Dynasy z Elektrownią, Targówek; Mariensztat z Bednarską; park Skaryszewski; Wiejska z Frascati; fabryki Woli; Ząbkowska; PKiN; MDM

Szanowni Państwo,

w nadchodzące 9 majówkowych dni (sob. 27 kwietnia-niedz 5 maja) zapraszamy na 18 (TAK, OSIEMNAŚCIE!) spacerów, na które nie trzeba się zapisywać. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).


 ===============

1. Sobota, 27 kwietnia, godz. 11:00 

Gocław: bloki na mokradłach [spacer bez zapisów] 

Niby kojarzy się z szarością blokowiska, a przecież wieś o tej nazwie korzeniami sięga wczesnego średniowiecza! W międzywojniu rysowano dlań wielkie plany, w większości nigdy nie zrealizowane, choć wiele mówiące o wyjątkowym ulokowaniu Gocławia. Sławę osiedla, jako przykładowego blokowiska, utrwalały kolejne kręcone tu filmy, zawsze pokazujące niezwykłe genius loci. Dawniej ze wszech stron otoczony pasem półdzikiej bujnej zieleni, obecnie traci ostatnie takie peryferia, stąd warto wybrać się tam teraz, aby zobaczyć je i poczuć jak kiedyś jeździło się na Gocław i jakim widział go choćby Białoszewski.

Kto? Oprowadza Karol Bulski
Gdzie? 
Start z ul. Jugosłowiańskiej 1 (róg ul. Bora Komorowskiego, obok pętli autobusowej Gocław) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.  
Kiedy? Sobota, 27 IV, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.
Nr do przewodnika 500 27 27 18 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/6LAV7l5tb

===============

 2. Sobota, 27 kwietnia, godz. 15:30 [Uwaga, później, niż zwykle!]

Ochota: Teatr + kolonii Lubeckiego przedwojenny modernizm i dworkowy historyzm [spacer bez zapisów]

Kolonia Lubeckiego to zbudowane w latach dwudziestych na rozwijającej się wtedy Ochocie domy mieszkalne i wille dla międzywojennych urzędników, zaprojektowane w pięknych stylach historyzujących, choć na trasie spotkamy się tez z modernizmem i to wydaniu dość awangardowym. Będzie nieco o ich mieszkańcach. Zwiedzimy także najbliższe sąsiedztwo tego osiedla. Wspomnimy niektóre mieszkające tu osoby. Będzie także okazja do opowiedzenia paru anegdot, związanych z akademikami, sąsiadującymi z kolonią.
Spacer zakończymy w Teatrze Ochoty, gdzie będzie okazja do wygrania zaproszenia dla dwóch osób na niedzielny (28 IV, 19:00) prześmieszny i prześmiewczy spektakl - jego tytuł to "Siódemka. SzÓs Polskich Królowa" (według powieści Ziemowita Szczerka, reż. Rafał Szumski, więcej o spektaklu https://teatrochoty.pl/repertuar/siodemka-szos-polskich-krolowa/ ) kto wytrwa do końca, można będzie wygrać wspomniane zaproszenie oraz zdobyć bardzo ulgowe bilety (trzy podwójne, czyli sześć pojedynczych)

Kto? Oprowadza: Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start: ul. Filtrowa 83 - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 27 IV, godz.15:30 
[Uwaga, później, niż zwykle!]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie w Teatrze Ochoty, ul. Reja 9.
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/1ypCr8jjm

===============

3. Niedziela, 28 kwietnia, godz. 11:00 

Fort Śliwickiego i okolice [spacer bez zapisów] 

Fort Śliwickiego na Golędzinowie to kawał historii zaborów i peerelu, relikt inżynierii wojennej carskich czasów. Sąsiednie Rondo Starzyńskiego także niejedno widziało, tutejsze bary żyją tylko w pamięci tych, którzy je zapamiętali (Wasz przewodnik ma relacje z pierwszej ręki). W pobliżu też np. siedziba sławnej na świat firmy CD Projekt, czy Most Gdański, który grał w pamiętnych filmach.

Kto? Oprowadza Karol Bulski
Gdzie? Start z ul. Jagiellońskiej 66 - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 28 IV, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.
Nr do przewodnika 500 27 27 18 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4qmhfypgD

===============

4. Niedziela, 28 kwietnia, godz. 15:30 

Modernistyczne wille wokół fortu Mokotów oraz jego restauracje, galerie i biura [spacer bez zapisów] 

Choć tajemniczo skryty za drzewami i niezbyt z tego powodu znany, pocarski fort Mokotów z lat osiemdziesiątych XIX wieku jest jednak dla Wyględowa i całego Mokotowa tym, czym Koneser dla Pragi, Elektrownia dla Powiśla czy Browary dla Woli: umieszczone w starych kazamatach i powojennych budynkach restauracje, świetna galeria fotografii i biura renomowanych firm. Na dodatek wszystko to w otoczeniu naturalnej zieleni, porastającej forteczne wały. Sam fort ma historię związaną i z międzywojennym Polskim Radiem, legendarnymi, dramatycznymi przemówieniami prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego, wygłaszanymi do mieszkańców oblężonej we wrześniu 1939 Warszawy oraz do wszystkich Polaków i całego świata, a także z powojennymi zakładami wytwórczymi, które się tu mieściły. Koło fortu toczyły się krótko walki Powstania Warszawskiego, a także było zapomniane dziś lotnisko. Wzdłuż ul. Racławickiej jest też dobrze zachowany długi odcinek wału międzyfortecznego z okresu zaborów, ale także międzywojenne osiedle zaprojektowanych przez renomowanych architektów dwudziestolecia willi oraz domów, należących do wysoko postawionych wojskowych i cywili, związanych z sanacją. Osiedle to zwiedzimy na początku, a kto zechce na po spacerze można będzie odpocząć którymś z lokali gastronomicznych Fortu.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Racławickiej 94 (róg ul. Wołoskiej, przy przystanku autobusowym "Wołoska 03", koło rogu ul. Pływackiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 28 IV, godz. 15:30 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie na terenie Fortu Mokotów, ul. Racławicka 99, w którejś z tamtejszych restauracji. 
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/1iy5y7yy3

===============

5. Poniedziałek, 29 kwietnia, godz. 11:00 

Najpiękniejsze kamienice Starej Pragi: Brzeska, Jagiellońska, Targowa, Ząbkowska [spacer bez zapisów] 

Obejrzymy najbardziej urodziwe, imponujące kamienice, powstające wraz z Pragą od najwcześniejszych, z lat dwudziestych lat wieku XIX wieku: te eklektyczne, bogato przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami; te secesyjne - choć najczęściej tylko częściowo; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesnomodernistyczne i wreszcie te czarujące nas pięknem nieozdobionej bryły: funkcjonalistyczne. Choć stuletnie, ale często wyposażone od początku w windy i elektryczne dzwonki. Dziś często już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to niestety często bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Targowej 67 (blisko wyjścia nr 12 ze stacji metra M2 Dworzec Wileński)  - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Poniedziałek, 29 IV, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie w Koneserze, pobliżu rogu Ząbkowskiej i Markowskiej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER BEZPŁATNY W RAMACH 367 URODZIN PRAGI 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5l0hyT3s0

===============

6. Poniedziałek, 29 kwietnia, godz. 15:00 

Przez zakamarki i podwórka Bednarskiej na Mariensztat przed- i powojenny [spacer bez zapisów] 

Kiedyś główna wlotówka do miasta pełna hoteli, knajp i... zamtuzów, a dziś cicha, urokliwa uliczka, dzięki spadzistości tworząca świetne tematy dla fotografów, zaskakująca tym, co widać na podwórkach, a na jej dole – najbardziej udane osiedle socrealizmu, bo tak mało socrealistyczne, a tak bardzo udające małe, dawne miasteczko. Przedwojennej zabudowy jednak się nieco zachowało, ale przypomnimy także to, co zostało zburzone. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Krakowskie Przedmieście 62 (róg Bednarskiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Poniedziałek, 29 IV, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się na rynku Mariensztackim.
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/3Ga3wx0P6

===============

7. Wtorek, 30 kwietnia, godz. 11:00 

Najpiękniejsze kamienice Nowej Pragi - Wileńska, Stalowa, Środkowa, Mała [spacer bez zapisów]

Odsłonimy tajemnice praskich podwórek i klatek schodowych najpiękniejszych i najciekawszych kamienic przy Wileńskiej, Stalowej, Środkowej, Małej i Strzeleckiej. Przyjrzymy się kapliczkom, malowidłom i odbojom w bramach, posadzkom i kutym balustradom oraz dawnym mieszkańcom, prowadzonym przez nich warsztacikom, fabryczkom i odwiedzanym przez nich knajpom. Dowiemy się, jak się mieszkało tym, którzy mieli stupięćdziesięciometrowe mieszkania od frontu, a jak tym, którzy mieli jeden pokój dla całej rodziny na ostatnim piętrze, poddaszu lub suterynie.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Wileńskiej 3 (blisko rogu Targowej, 100 m wyjścia ze od stacji metra M2 Dworzec Wileński) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Wtorek, 30 IV, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Zakończenie na rogu Strzeleckiej i Szwedzkiej, tuż koło stacji metra M2
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4gQ8OQjvW

===============

8. Wtorek, 30 kwietnia, godz. 15:00 

Wnętrza Zakładu Felicjanek, kamienice oraz podwórka Jaworzyńskiej, Oleandrów i Litewskiej [spacer bez zapisów]

Podczas spaceru zajrzymy do skrytego miedzy socrealistycznymi blokami zakładu, mało komu znanego, choć bardzo starego zakładu opiekuńczego dla chronicznie chorych, prowadzonego przez siostry felicjanki. Potem obejrzymy artystyczny wystrój wnętrz oraz elewacje eleganckich kamienic sprzed I wojny światowej (nie pomijając ich podwórek), luksusowe apartamentowce międzywojennego modernizmu oraz ważne a piękne gmachy użyteczności publicznej, zaś zakończymy przy Teatrze Syrena i przy dawnej ujeżdżalni. Zajrzymy na Polną, Nowowiejską, Progi, Jaworzyńską, Mokotowską, Polną, Marszałkowską i Litewską.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. ul. Śniadeckich 23 (róg Nowowiejskiej, przy pl. Politechniki, blisko stacji metra M1 Politechnika) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Wtorek, 30 IV, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w okolicach ul. Litewskiej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/1Ts82h0kW

===============

9. Środa, 1 maja, godz. 11:00 

Targówek najstarszy - drewniaki, modernizm, socrealizm  [spacer bez zapisów] 

Mylą się ci, którzy myślą, że myślą, że Targówek tylko blokowisko (zresztą ciekawe, inne architektonicznie niż wcześniejsze osiedla peerelu). Zachowało się tu jednak sporo przedwojennej sieci ulicznej, a nawet oryginalnej zabudowy (łącznie z drewniakami), czasem nawet sprzed pierwszej wojny światowej - tylko trzeba wiedzieć, gdzie tego wszystkiego szukać. Pozostała pamięć o dawnych mieszkańcach (tych prawdziwych i tych wymyślonych przez Wiecha), o wielu istniejących tu fabrykach, w tym po słynnej hucie szkła Klimczaka i po fabryce amunicji myśliwskiej. Jednak naprawdę zobaczymy tu piękny budynek socrealistyczny, napotkamy nowoczesne stacje metra oraz usłyszymy legendy o niedokończonym metrze z czasów stalinizmu.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start ul. Trockiej 22 (róg ul. Korzona, k. bud. przy pętli autobusowej, 300 m od stacji metra M2 Trocka)  - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 1 V, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w stacji metra M2 Targówek Mieszkaniowy
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7abU9dOLh  

===============

10. Środa, 1 maja, godz. 15:00 

Nie tylko Norblin i Browary, czyli dawne wolskie fabryki znane i nieznane [spacer bez zapisów] 

Między Chłodną a Prostą działają modne, wolskie centra na terenie fabryk powstałych w XIX wieku: Norblina oraz Browaru Haberbuscha. My przyjrzymy się jednak nie tylko tym ale także innym przedsiębiorstwom, jak polski oddział Philipsa, jak fabryki pomp Troetzera, lamp Marciniaka czy łańcuchów rolkowych Kubiaka. Ich pozostałości można jeszcze między biurowcami i osiedlami wypatrzeć, a przecież to właśnie one tworzyły tu przemysłową atmosferę i rozsławiały Wolę i Warszawę na cały kraj. Istniały tu bowiem od I połowy XIX wieku fabryki pomp, chemikaliów, maszyn rolniczych, musztardy, wina, konserw oraz młyny, mleczarnie, mennica a także wielkie przedsiębiorstwo ogrodnicze.

P.S. Ze względu na regulamin obiektu, zwiedzanie d. fabryki Norblina będzie możliwe już po wycieczce i we własnym zakresie, ale chętni przed wejściem tam usłyszeć mogą wstęp do historii tego zakładu i porady, co w nim obejrzeć.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start - ul. Prosta 68 (róg ul. Przyokopowej, blisko jednego z wyjść stacji M2 Rondo Daszyńskiego) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Środa, 1 V, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Żelaznej i Prostej.
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/1D5lKoKD8

===============

11. Czwartek, 2 maja, godz. 11:00 

Co znaczy Pałac Kultury i czym był kiedyś w przeddzień 2 maja? [spacer bez zapisów] 

2 maja to święto flagi, ale ma też to do siebie, że następuję po 1 maja, kiedy to przed PKiN przechodziły za minionego ustroju pochody, o których będzie okazja powiedzieć kilka słów. ;-) Zaś postawiony w miejscu wyciętego przez nową władzę „świętego gaju” przedwojennego śródmieścia, sięgający nieba gmach symbolicznie anektuje resztę miasta, wyrażając prometejską ideę ustroju szczęśliwości. Otwarta książka w herbowym kartuszu nad głównym wejściem, tak różna od zbrojnej warszawskiej syrenki, to tylko jeden z wielu elementów programu symbolicznego Pałacu. Na spacerze będzie także o jego wyjątkowej architekturze, której eklektyzm zbywany jest ogólnikami o „narodowej w formie i socjalistycznej w treści”, gdy tymczasem łączy ona (nawet jeśli różna harmonijność tych połączeń jest źródłem kontrowersji) elementy tak wielu stylów, że nie tylko gabarytami wyrasta PKiN ponad inne dzieła polskiego socrealizmu. Będzie o tle historycznym powstania i istnienia Pałacu w Warszawie, ale także o jego niezwykłym, zmieniającym się w czasie społecznym odbiorze.  

Kto? Oprowadza Karol Bulski
Gdzie? Start z pl. Defilad 1, przed wejściem od ul. Marszałkowskiej - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Czwartek, 2 V, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.
Nr do przewodnika 500 27 27 18 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4lhVV8HCe

===============

12. Czwartek, 2 maja, godz. 15:00 

Plac Konstytucji i okolice dzień po 1 maja [spacer bez zapisów] 

Przyjrzymy się sztandarowej realizacji osiedla mieszkaniowego epoki socrealizmu. Architektura i urbanistyka, głęboko zanurzone w idei, stają się jej dotykalnym świadectwem, pełnym paradoksów. Dowiemy się choćby o lokalizacji kawiarni "Niespodzianka", gdzie 4 czerwca 1989 był komitet wyborczy Solidarności, ale też: dokąd chadzali bohaterowie "Złego", a gdzie stołował się jeden z największych piewców Warszawy Marek Nowakowski, skąd się w ogóle wziął socrealizm, dlaczego trwał tak krótko i co jest w nim najfajniejsze. Spotykamy się 2 maja czyli w święto flagi, ale to dzień po pierwszym maja, więc i o pochodach, dla których plac był areną, będzie mowa 🙂 

Kto? Oprowadza Karol Bulski
Gdzie? Start z ul. Marszałkowskiej 53 - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Czwartek, 2 V, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ok. 2 godzin.
Nr do przewodnika 500 27 27 18  
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/6ualKT599

===============

13. Piątek, 3 maja, godz. 11:00 

Przez Ząbkowskiej podwórka, zakamarki i tajemnice do Monopolu/Konesera [spacer bez zapisów] 

Ząbkowska to jedna z najsłynniejszych w Polsce ulic. Na spacerze przyjrzymy się jej dokładnie - który zabytek jest prawdziwy, a który jest atrapą, z kiedy są blizny na ścianach po kulach i odłamkach, co kryją podwórka, gdzie są warte odwiedzenia knajpki, gdzie są kapliczki i fabryczki o których wiemy wszyscy, a gdzie są te, o których nie pamięta prawie nikt; gdzie były żydowskie modlitewnie, a gdzie siedziba socjalistycznego Bundu, kto projektował praski modernizm, a kto budynki przemysłowe i co oprócz wódki produkowały fabryki przy tej ulicy. Na koniec zwiedzimy dawną fabrykę wódek, zwaną na Pradze po prostu monopolem, a od prawie trzydziestu lat także Koneserem i przedstawimy historię fabryki oraz co, jak i gdzie dokładnie w niej produkowano i powiemy, co można zobaczyć w Muzeum Polskiej Wódki. Zajrzymy też do pięknego, choć niedostępnego miejsca.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Targowej 62 (róg ul. Ząbkowskiej) trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Piątek, 3 V, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny. 
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Ząbkowskiej i ul. Nieporęckiej
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/bxeTeh6UE  

===============

14. Piątek, 3 maja, godz. 15:00

Odolany - dawne fabryki, koleje i elektrownie oraz dzisiejsze Gotham City [spacer bez zapisów] 

Od siedziby legendarnego Dobrolinu, a także Polskich Nagrań i Skali ruszymy tam, gdzie samochody trzymali agenci milicji i policji, gdzie w carskich czasach była fabryka obrabiarek, a w międzywojniu fabryka karabinów, zaś dziś jest warszawska wersja Gotham City. Spojrzymy fenomenalny mural Tytusa Brzozowskiego, na pozostałości szerokotorowej kolei, która w carskich czasach miała dowozić carskie wojsko daleko na zachód, pod samą granicę niemiecką, na budynki z których kiedyś dowożono zaopatrzenie dla całej Warszawy, a na koniec dotrzemy do autentycznej szubienicy z okresu II wojny światowej.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski www.fb.com/spacerolog
Gdzie?  ul. Wolska 167 (róg  ul. Goleszowskiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Piątek, 3 maja, godz. 15:00
Jak długo? Spacer potrwa ponad 2½ godziny.
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACERY NIE SĄ BILETOWANE, ALE NA ZAKOŃCZENIE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5e5mUwjks

===============

15. Sobota, 4 maja,  godz. 11:00 

Szmulowizny piękne fabryki-od Muzeum Chleba do Konesera i Muzeum Polskiej Wódki [spacer bez zapisów]

Zwiedzimy najstarsze na Pradze Muzeum Chleba i poznamy dawny oraz dzisiejszy przemysł Szmulowizny, czyli rejonu Pragi, który był pełen fabryk zbudowanych w różnych okresach i różnych stylach architektonicznych z socrealizmem włącznie. Wbrew pozorom ciągle funkcjonują tam dobrze prosperujące zakłady. Zobaczymy, gdzie wyprodukowano pierwszy polski silnik lotniczy, gdzie była w czasie okupacji tajna fabryka magazynków pistoletów maszynowych, gdzie robiono święconkę wielkanocną dla lalek (sic!), a gdzie drewniane obudowy do pierwszych polskich telewizorów Wisła, gdzie przodkowie niedawnego wicepremiera produkowali szuwaks. Dowiemy się także, czy naprawdę Michler (ten od pałacyku z powstańczej piosenki) zbudował młyn przy Objazdowej, czemu błędnie sadzi się, że przy Otwockiej produkowano pepegi albo... trzcinę, jak się przyśpieszało suszenie prania zanim wynaleziono wirówki oraz jak się fabrycznie lepi pierogi i zawija naleśniki. Zakończymy koło dawnego Monopolu Spirytusowego, czyli Konesera, który był kiedyś wielką fabryką wódki, ale produkowano tam także... rzeczy znacznie cenniejsze.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z ul. Kawęczyńskiej 41 (naprzeciw wylotu ul. Wojnickiej, przystanek "Wojnicka" tramwajów nr 7 i 13) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Sobota, 4 V, godz. 11:00 
Jak długo? Wycieczka potrwa prawie 3 godziny, ale są toalety po drodze. 🙂 
Dokąd? Zakończenie koło Konesera (Białostocka róg Nieporęckiej)
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Uwaga, spacer nie obejmuje zwiedzania Muzeum Polskiej Wódki - po spacerze każdy może je samodzielnie zwiedzić, zakupiwszy sobie bilet.
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/5hPEuPXFa

===============

16. Sobota, 4 maja, godz. 15:00 

Z secesyjnego Sewerynowa przez modernistyczne Dynasy do Elektrowni na pofabrycznym Powiślu [spacer bez zapisów] 

Idąc do Elektrowni najpierw zobaczymy secesyjny teatr, odnotowany w księdze rekordów Guinnessa. Kolejnymi tematami będą pałace, prestiżowe kamienice fin de siècle'u, modernistyczne apartamentowce o wyrafinowanej elegancji zbudowane w międzywojniu, obiekty sportowe, dawne fabryki, a wreszcie dziewiętnastowieczne multimedia - to najważniejsze punkty kipiących mało znanymi atrakcjami obszarów Sewerynowa, Dynasów i Powiśla. Wreszcie dotrzemy na Powiśle zniszczone przez wojnę, ale wciąż mające imponujące relikty dawnej zabudowy różnych epok, takie jak Szary Dom, Elektrownia czy szkoła przy Drewnianej. Wspomnimy też ważne obiekty z dawnych czasów, które na zawsze zniknęły, jak kościół przy Wiślanej, Dynasy, powiślański Monopol Spirytusowy oraz fabrykę Fuchsa, a także liche domy dzielnicy, która długi czas była robotnicza, szemrana i zaniedbana. Jej ostańce dziś mieszają się z dominującą tu teraz wysokiej klasy nowoczesną architekturą - Wydziału Neolingwistyki, Biblioteki Uniwersyteckiej, Centrum Nauki Kopernik. Na koniec poznamy historię elektrowni, jej obecne składowe, dowiemy się, co nie zostało zachowane no i oczywiście dowiemy się, jak zdziałała i jako wpływ miała na otoczenie. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start z ul. Kopernika 34 (róg ul. Bartoszewicza) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 4 V, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w okolicach rogu Zajęczej i Elektrycznej
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Nr do przewodnika 601 666 142 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/3up3AiWRk

===============

17. Niedziela, 5 maja, godz. 11:00 

Wokół Sejmu – z Wiejskiej przez Skarpę do willi Pniewskiego i Muzeum Ziemi [spacer bez zapisów]

Od Górnośląskiej przez okolice Sejmu i Wiejskiej, oglądając eleganckie domy przedwojennych plutokratów i peerelowskich aparatczyków oraz miejsce, gdzie Gomułka miał swoją pasiekę, zawiedziemy śmiało nasze ciała 😉 na Frascati i do parku na Książęcą, gdzie zmąciła się niejedna dusza, a który krył zabronione w czasie okupacji rozgrywki sportowe i gdzie wciąż skryty jest wśród drzew tajemniczy pałacyk oraz legendarna ciocia Imcia i Muzeum Ziemi, przy którym zakończymy spacer. Chętni do zwiedzania mogą potem je potem zwiedzić zakupiwszy bilet (jeśli zbierze się 10 chętnych, to tylko po 12 zł)

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski  
Gdzie? Start z  ul. Górnośląskiej 20 (róg ul. Maszyńskiego) trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 5 V, godz. 11:00 
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny (lub dłużej - dla chcących zwiedzić muzeum)
Dokąd? Zakończenie przy al. Na Skarpie 27
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/7DN1CDkIu

===============

18. Niedziela, 5 maja, godz. 15:00 

Park Skaryszewski im. Paderewskiego i jego zakamarki [spacer bez zapisów] 

Dawna część Saskiej Kępy, związana także z prawobrzeżną jurydyką (czyli miasteczkiem) Skaryszew to jeden z najbardziej malowniczych parków Warszawy - jego poszczególne części były ponoć wzorowane na różnych rejonach Polski. Jest tam galeria przedwojennych rzeźb najwyższej próby, rozmaitość widoków oraz historie, odróżniające  ten nieogrodzony już po wojnie park od np. Łazienek. Mimo odurzającego niekiedy zapachu czekolady z Wedla wznoszącego się na skarpie za Jeziorkiem Kamionkowskim oraz pokus nieograniczonego dostępu do zielonych traw warto najpierw poznać bliżej historię parku czy upamiętnionych w nim postaci historycznych i wydarzeń. Szczególnie dramatyczne były wypadki w parku się dziejące, a związane z Powstaniem, a przedwojenne imprezy tam się odbywające oraz kiedyś tam zainstalowane urządzenia - choć nieistniejące, do dziś budzą w nas podziw. Warto się wybrać, ponieważ wiele z wartych odwiedzenia miejsc jest skrytych miedzy drzewami i krzewami. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski 
Gdzie? Start spod Rondo Waszyngtona, pod pomnikiem Paderewskiego przy wejściu do parku - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę
Kiedy? Niedziela, 5 V, godz. 15:00 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.
Nr do przewodnika 601 666 142 
Dokąd? Zakończenie w parku w pobliżu skrzyżowania al. Waszyngtona i ul. Międzynarodowej.
Nr do przewodnika 601 666 142 
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-) 
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/cAq9kBCzQ

===============

Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL 

===============

Można wyrazić opinię o naszych spacerach w dwu miejscach, w których będą one potem widoczne: 

1. https://www.facebook.com/praskaferajna/reviews  (strona całej grupy przewodnickiej)
2. https://www.facebook.com/spacerolog/reviews  (indywidualna strona przewodnicka Jarka) 
Uwaga, w tej przeglądarce, w której się to robi, trzeba być zalogowanym do swojego konta na facebooku.
Po przejściu na każdą ze wyżej wskazanych stron stron pojawi się pytanie 
"Czy polecasz firmę/stronę...." - wtedy trzeba wybrać "tak" (lub "nie" ;-) ) i napisać swoje wrażenia w okienku, które się otworzy. 
UWAGA, opinie jednozdaniowe i jeszcze krótsze facebook umieszcza na szarym końcu i nikt ich nie przeczyta, więc warto się poświęcić i napisać chociaż kilka konkretnych zdań recenzji naszych działań.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz