RZEMIEŚLNICZA STRONA WISŁY: spacery po Pradze, Śródmieściu i Woli z wizytami w pracowniach rzemieślników - październik A.D. 2023

 Rzemieślnicza Strona Wisły

Zapraszamy na trzeci z trzech spacerów w 2023 roku:

Rzemieślnicza strona Wisły – Tradycja wolskich mistrzów  [obowiązują zapisy]

W niewielu ocalałych wolskich kamienicach na terenie obecnego Mirowa można znaleźć liczne zakłady rzemieślnicze. Zobaczymy kilka z nich, a niektóre odwiedzimy. Spacer zaczniemy od pokrzepienia się słodyczami z cukierni państwa Zosiczów, kontynuującą jako jedyna w mieście tradycję wypiekania pewnego ciastka dla Warszawy kiedyś tradycyjnego, ale dziś zapomnianego. By dobrze ustalić moment startu wycieczki wyregulujemy zegarki w sąsiedniej pracowni zegarmistrzowskiej Staniława Grynkiewicza. Oprócz samego mistrza spotka się tam z nami także Jan Rygiel, młody pasjonat i hobbystycznie certyfikowany rzemieślnik, raz historyk zegarmistrzostwa, opiekujący się Muzeum Rzemiosł przy Piekarskiej. Tylko wspominając dawne szczotkarstwo i zlikwidowany zakład wyrobu peruk, a także dobrze prosperujący zakład ostrzenia noży, nożyczek, maszynek do włosów i mięsa, a nawet poczucie humoru ;-) przejdziemy na ulicę, gdzie naprawia się to, co do utrwalania pisma potrzebne: wieczne pióra (pracownia Macieja Wardeckiego), maszyny do pisania i drukarki komputerowe (zakład Roberta Charchuły). Jeśli wolskie chodniki zedrą nam zelówki, będzie okazja oddać je do Ryszarda Popiołka, który jest szewcem już w drugim pokoleniu, a zakład jego ojca mieścił się przed wojną na Bródnie, a w czasach peerelu na Pradze. Na koniec odwiedzimy pracownię ceramiczną Katarzyny Bańki Banka Studio, choć być może będzie jeszcze opcjonalny epilog spaceru! Warto zarezerwować więcej czasu. 

Spacer bezpłatny, finansowany przez miasto stołeczne Warszawa. Obowiązują zapisy.
Zgłoszenia mailem do środy, 25 października, do godz. 15:00 na adres: 
lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl 
Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski z ekipy przewodnickiej www.Praska Ferajna.WAW.PL 
Gdzie?
Start - ul. Grzybowska 45 (blisko rogu ul. Żelaznej) trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.

Kiedy? Czwartek, 26 X, godz. 11:00
Jak długo? Spacer potrwa 2½ do 3 godzin.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu ul. Grzybowskiej i Wroniej.

=================
Zapraszamy na drugi z trzech spacerów w 2023 roku:

Rzemieślnicza strona Wisły – Dawne i nowe rzemiosło na Nowej Pradze [obowiązują zapisy]

Spacer szlakiem rzemiosła na Nowej Pradze, najlepiej zachowanym obszarze Warszawy przedwojennej. Tu, w licznych kamienicach, mieściło się mnóstwo zakładów rzemieślniczych (wytwórczych i naprawczych oraz usługowych). Dziś także jest ich wiele, a niektóre z nich mogą pochwalić się długą tradycją. Często stanowią także element tożsamości Pragi i całej Warszawy, jak legendarny zakład kibica i rzemieślnika, pana Ryszarda Wieteski – dziś szewski, a kiedyś cholewkarski. Zajrzymy do zakładu fryzjerskiego, otwartego w latach pięćdziesiątych i będącego cały czas w rękach tej samej rodziny. Odwiedzimy pracownię ram i luster, które można zobaczyć także na ścianach zewnętrznych wielu kamienic przy Stalowej, stanowiąc częsty motyw zdjęć Pragi. Zapoznamy się z pracą rzemieślniczą, ale i twórczością artystyczną najbardziej znanej praskiej fotografki z Atelier Klitka. Odwiedzimy też pracownię ceramiczną i kilka innych zakładów różnych, czasem zaskakujących branż. Spacerując od zakładu do zakładu poznamy również nieco samą Nową Pragę i najważniejsze fakty z jej historii. Na koniec zajrzymy do zakładu piekącego pyszne i jednocześnie ozdobne, znane w całej Polsce pierniki. Będzie też szansa ich spróbować.

Spacer bezpłatny, finansowany przez miasto stołeczne Warszawa. Obowiązują zapisy.
Zgłoszenia mailem do piątku, 20 października, do godz. 15:00 na adres: 
lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl 
Liczba miejsc ograniczona, obowiązuje kolejność zgłoszeń.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski z ekipy przewodnickiej www.Praska Ferajna.WAW.PL 
Gdzie? Start z
ul. Wileńskiej 19 (róg Inżynierskiej, 300 m od stacji metra M2 Dworzec Wileński) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.

Kiedy? Sobota, 21 X, godz. 10:30
Jak długo? Spacer potrwa 2½ do 3 godzin.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Stalowej i Szwedzkiej, koło stacji metra M2 Szwedzka. 

=================

Spacery zakończone (już się odbyły)

Rzemieślnicza strona Wisły - rzemieślnicy południowego Śródmieścia [spacer już się zakończył] 

Czwartek, 12 października 2023, godz. 12:00

Przedwojenne kamienice to ostoja warszawskiego rzemiosła. Odwiedzimy działającego od ponad 60 lat legendarnego krawca z najwyższej półki, zajmującego się elegancką odzieżą, pana Tadeusza Kierepkę. Zajrzymy do jednej z licznych w tych okolicach pracowni rękawiczniczych oraz do pracowni grawerskiej. Będzie też mająca ogromne tradycje pracownia szczotkarska pana Barylińskiego, jedna z ostatnich w Warszawie.  Zakład ZigZagFrames to coś zupełnie nowego w dziedzinie oprawiania obrazów, ale także innych obiektów. Można będzie zobaczyć oprawione instrumenty muzyczne, rzeźby a nawet... słoiki!  Na trasie jest oczywiście dużo więcej zakładów rzemieślniczych różnych branż, o których też wspomnimy przelotem, będzie i zegarmistrz i optyk, introligator pięknych książek, fotograf robiący ciekawe portrety i przywracający piękno starym, zniszczonym fotografiom. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start sprzed budynku przy ul. Śniadeckich 8 (prawie na rogu pl. Konstytucji) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Czwartek, 12 X, początek o godz.12:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? - zakończenie w okolicach rogu Marszałkowskiej i Wspólnej.
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do środy, 11 października do godz 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl  
Wydarzenie na facebooku: 
https://fb.me/e/9fd35fXPj

Projekt "Rzemieślnicza strona Wisły" finansuje m. st. Warszawa. 

===============

Kolejne spacery wkrótce, spacer szlakiem rzemiosła na Nowej Pradze prawdopodobnie już w sobotę, 21 października. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz