Szanowni Państwo,
w nadchodzący weekend (sob. 5 X - niedz. 6 X) oracz czwartek 10 X zapraszamy na 4 spacery, na które nie trzeba się zapisywać i jeden, na który obowiązują zapisy. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o spacerach innym zainteresowanym osobom.
(UWAGA, w dniu wycieczki kontakt z danym przewodnikiem WYŁĄCZNIE telefoniczny - nie mamy wtedy możliwości czytać wiadomości z komunikatorów, SMSów ani emaili, natomiast jeśli nie możemy odebrać telefonu, to po kilku minutach oddzwaniamy).
===============
1. Sobota, 5 października, godz. 11:30 [UWAGA, PÓŹNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Filmowa Praga [spacer bez zapisów]
Na Pradze i w sąsiednich dzielnicach prawobrzeżnych kręcono zdjęcia mnóstwa filmów i seriali. W wielu z nich (często tych najgłośniejszych, jak „Pianista", „Dom" czy „Pokolenie") Praga gra przedwojenną zabudowę Warszawy lewobrzeżnej. W innych zaś Praga ze swoją specyfiką gra samą siebie („Rezerwat", „Złoty środek" czy „Róg Brzeskiej i Capri"). Ten drugi rodzaj filmów krytykowany bywa za upiększanie Pragi, a czasem chwalony jest za prawdę wizerunku. Są i takie, gdzie Praga jest miejscem wyjątkowym i mitycznym na mapie Warszawy, miejscem gdzie czas płynie inaczej, inne są obyczaje i krajobrazy. Zwykle z filmami kojarzy się ulicę Małą i Stalową, ale i w innych miejscach dzielnicy znajdziemy plenery dawnych filmów.
Spacer organizowany przez Bibliotekę Publiczną im. ks. Jana Twardowskiego w Dzielnicy Praga-Północ w ramach projektu „Szlakiem praskich bohaterów”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Brzeskiej 18 - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 5 X, godz. 11:30 [UWAGA, PÓŹNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Stalowej i Konopackiej
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER BEZPŁATNY
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/2pEcb6r0f
===============
2. Sobota, 5 października, godz. 15:30 [UWAGA, PÓŹNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Ochota: Kolonii Lubeckiego przedwojenna architektura modernistyczna i dworkowa [spacer bez zapisów]
Kolonia Lubeckiego to zbudowane w latach dwudziestych na rozwijającej się wtedy Ochocie, na wschód od pl. Narutowicza domy mieszkalne i wille dla międzywojennych urzędników, zaprojektowane w pięknych stylach historyzujących, choć na trasie spotkamy się tez z modernizmem. Będzie nieco o ich mieszkańcach. Zwiedzimy także najbliższe sąsiedztwo tego osiedla. Wspomnimy niektóre mieszkające tu osoby. Będzie także okazja do opowiedzenia paru anegdot, związanych z akademikami, sąsiadującymi z kolonią.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Filtrowej 83 - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 5 X, godz. 15:30 [UWAGA, PÓŹNIEJ NIŻ ZWYKLE]
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu Wawelskiej i Grójeckiej
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/ayhdqq9LI
===============
3. Niedziela, 6 października, godz. 11:00
Śniadeckich, Polna i ich podwórka - na końcu świata fin de siècle'u [spacer bez zapisów]
Na początku XX wieku znajdujące się przy granicy miasta ulice Polna i Kaliksta (tak wtedy nazywała się obecna ul. Śniadeckich) zabudowywano imponującymi do dziś kamienicami. Tu mieściły się ważne szkoły średnie i Instytut Politechniczny, tędy jeździł tramwaj, do centrum było blisko, a po jednej stronie ul. Polnej mieścił się tor wyścigów konnych oraz pole Mokotowskie. Na spacerze przyjrzymy się kamienicom, ich bramom, podwórkom, wspomnimy ich mieszkańców.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? Start z ul. Nowowiejskiej 10 (blisko rogu z ul. Waryńskiego i wyjścia ze stacji M1 Politechnika) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 6 X, godz. 11:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ok. 2 godzin.
Dokąd? Spacer zakończy się w pobliżu rogu Polnej i Mokotowskiej
Nr do przewodnika 601 666 142
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/4hP6kUXVI
===============
4. Niedziela, 6 października, godz. 15:00
Zamach na Hitlera w Warszawie - w 85 rocznicę [spacer bez zapisów]
W Warszawie "Hitler i Stalin zrobili co swoje". Powszechnie wiadomo jak bardzo zbrodniczy wpływ na losy miasta miała postać wodza III Rzeszy. Niewiele miejsca poświęca się jednak fizycznej obecności Hitlera w Warszawie, i że naprawdę o mały włos nie przypłacił swojej wizyty życiem.Słysząc "zamach na Hitlera", myślimy o Wilczym Szańcu, działaniach brytyjskich służb czy samotnym stolarzu w Monachium. Niemniej, zamach na Hitlera odbył się też w Warszawie. Jego domniemany przebieg to gotowy scenariusz hollywoodzkiego filmu trzymającego w napięciu, o WIELE bardziej spektakularny niż bomba w teczce. Naprawdę niewiele brakowało aby móc zmienić losy świata. Na spacerze poznamy "program" osobistej wizyty Hitlera w Warszawie, oraz spróbujemy sekunda po sekundzie zrekonstruować przebieg zamachu i jego możliwe następstwa.
Spacer odbędzie się 85 lat i 1 dzień po tych wydarzeniach.
Kto?
Oprowadza Andrzej Zajączkowski, GOŚĆ SPECJALNY PRASKIEJ FERAJNY
dyplomowany przewodnik warszawski z doświadczeniem, prażanin
Gdzie? Start z ul. Bagatela 3 (blisko rogu Al. Ujazdowskich) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 6 X, godz. 15:00
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad ok. 1½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach ronda de Gaulle'a
Nr do przewodnika 503 675 165
SPACER NIE JEST BILETOWANY, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE ;-)
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://fb.me/e/3Z0xjwttE
===============
5. Czwartek, 10 października 2024, godz. 13:30
Rzemieślnicza strona Wisły. Legendarni rzemieślnicy w
śródmiejskiej enklawie [OBOWIĄZUJĄ ZAPISY]
Zachowana enklawa dawnej zabudowy, czyli przedwojennych kamienic w Śródmieściu Południowym to naturalne miejsce działania rzemieślników. Napotkamy tu zakłady, które są dziedzicami wielkich zakładów przemysłowych lub usługowych, jak Bracia Łopieńscy (odlewnia brązów) czy Kempisty Co (naprawa maszyn do szycia). Są tradycyjne zakłady rzemieślnicze, na przykład działają aż 3 zakłady rękawicznicze, kilka introligatorni, zakład produkcji szczotek, zakłady krawieckie, zegarmistrzowskie, fryzjerskie. Spacerując po tym obszarze zwartej zabudowy, napotykamy niegdysiejsze wystawne i świetnie odnowione kamienice, na międzywojenne apartamentowce, dawne szkoły i uczelnie oraz ślady dawnego przemysłu i handlu jak hala Koszyki – a oprócz tego jeden z najbardziej wystawnych przykładów socrealizmu w Polsce, czyli MDM. Odwiedzimy legendarny zakład brązów artystycznych Braci Łopieńskich, zakład rękawiczniczy, grawera, zakład artystycznej, a nawet awangardowej oprawy obrazów (i nie tylko!) oraz legendarną pracownię krawiecką pana Tadeusza Kierepki, który jest starszym cechu krawców.
Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski (www.fb.com/spacerolog) z ekipy przewodnickiej Praska Ferajna (www.PraskaFerajna.WAW.PL)
Gdzie? Start: ul. Wspólna 50 (blisko rogu ul. Marszałkowskiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Czwartek, 10 X, początek o godz. 13:30
Jak długo? Spacer potrwa nieco ponad 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach ul. Śniadeckich
Spacer bezpłatny. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia mailem do środy, 9 października, do godz 15:00 na adres: lokaleuzytkowe@um.warszawa.pl
Liczba miejsc ograniczona, o przyznaniu uczestnictwa decyduje kolejność zgłoszenia.
Wydarzenie na facebooku: https://fb.me/e/3OHCEK4gt
Informacje o kolejnych spacerach z cyklu "Rzemieślnicza strona Wisły" pojawią się wkrótce na stronie https://www.praskaferajna.waw.pl/p/rzemioslo.html, na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL oraz w mediach społecznościowych,
Projekt "Rzemieślnicza strona Wisły" finansuje m. st. Warszawa.
Cały program wycieczek na najbliższe dni - w tym na weekend - pojawia się stopniowo na stronie www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna zwykle między poniedziałkiem a środą, poprzedzającymi spacery.
ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach; facebook jest zawodny i po jakimś czasie przestaje przekazywać publikowane przez nas informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich - widzi je bowiem mniej, niż 10% osób, które polubiły naszą stronę.
By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@PraskaFerajna.WAW.PL
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz