wtorek, 21 czerwca 2022

Spacery w weekend 25-26 VI i śr. 29 VI: Rzemieślnicy Nowej Pragi; w cieniu kamienic Lwowskiej i okolic; Podkowa Leśna i Stawisko; Ząbkowska; Targówek Fabryczny

 Szanowni Państwo,


w nadchodzący weekend (25-26 VI oraz środę 29 VI) zapraszamy na 5 spacerów. Na 4 nie trzeba się zapisywać, oraz na jeden bezpłatny, ale NA TEN JEDEN OBOWIĄZUJĄ ZAPISY. Będziemy wdzięczni za przesłanie informacji o nich innym, zainteresowanym osobom. 

=============== 

1. Sobota, 25 VI, godz. 10:30

Rzemieślnicza Strona Wisły - rzemieślnicy Nowej Pragi: kapelusze, lustra, akty, pierniki  [OBOWIĄZUJĄ ZAPISY MAILEM]

Odwiedzimy rzemieślników Nowej Pragi, najlepiej zachowanego obszaru Warszawy przedwojennej. Tu, w kamienicach wciąż w większości użytkowanych, mieściły się kiedyś bardzo liczne zakłady wytwórcze i rzemieślnicze. Dziś zakładów jest także sporo, a większość z nich może pochwalić się, że na Pradze działa od dawna. Wiele z nich stanowi także element tożsamości Pragi i całej Warszawy. Odwiedzimy zakład piekący pyszne i jednocześnie ozdobne, znane w całej Polsce pierniki. Zajrzymy też do działającej od dawna na Pradze pracowni krawieckiej i zakładu fryzjerskiego, otwartego w latach pięćdziesiątych oraz do modystki, tworzącej wyrafinowane kapelusze. Przybędziemy też do pracowni ram i luster, które dekorują ściany zewnętrzne wielu kamienic przy Stalowej, będąc częstym motywem zdjęć Pragi. Zapoznamy się z pracą najbardziej znanej praskiej fotograf, a także z tym, jak pracuje twórca replik strzeleckiej broni historycznej i współczesnej. Spacerując od zakładu do zakładu poznamy też nieco samą Nową Pragę i najważniejsze fakty z jej historii.

Po spacerze uczestnicy mogą zostać w okolicy, by wziąć udział w wielu imprezach rozpoczynającego się właśnie wtedy święta ulicy Stalowej, a zaplanowanego na cały weekend.

UWAGA, OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: Zgłoszenia mailem najpóźniej do piątku, 24 czerwca, do godz 13:00 na adres: modelowa-rewitalizacja@um.warszawa.pl

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski
Gdzie? ul. Strzelecka 46 (róg ul. Szwedzkiej, przy wyjściu ze stacji metra „Szwedzka" linii M2) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę. 
Kiedy? Sobota, 25 czerwca, godz. 10:30 
Jak długo? Spacer potrwa ok. 3 godzin, dystans ok. 1,5 km
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu ul. Stalowej i ul. Inżynierskiej 

SPACER BEZPŁATNY - PROJEKT FINANSUJE M.ST. WARSZAWA

Informacje o kolejnych spacerach Rzemieślniczej Warszawy pojawią się wkrótce na stronie https://www.praskaferajna.waw.pl/p/rzemioslo.html oraz w mediach społecznościowych.

Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/558259269343231


===============

2. Sobota, 25 VI, godz. 15:00

W cieniu i zakamarkach kamienic Lwowskiej i Śródmieścia Południowego [spacer bez zapisów] 

Spacer cienistymi ulicami, bramami i podwórkami najlepiej zachowanego, lewobrzeżnego kawałka Warszawy przedwojennej. Pełne ciekawych historii kamienice eklektyczne i modernistyczne, ale także ukryte za nimi pałacyki, fabryki oraz budynki publiczne z czasów dwudziestolecia i peerelu oraz osławiony pigalak. Zajrzymy też po drodze na pyszne lody, a po zakończeniu można będzie zostać w którejś z licznych tu knajpek oraz kawiarń.

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski www.fb.com/spacerolog
Gdzie? ul. Noakowskiego 4 (przy pl. Politechniki) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Sobota, 25 czerwca, godz. 15:00
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2½ godziny.
Dokąd? Zakończenie w okolicach rogu ul. Hożej i ul. Poznańskiej

SPACERY NIE SĄ BILETOWANE, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE,
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/743093306885472


===============

3. Niedziela, 26 VI, godz. 11:00

Legendarna Ząbkowska [spacer bez zapisów] 

Ząbkowska na Pradze to jedna z najbardziej rozpoznawanych ulic w Polsce, tak jak Nowy Świat w Warszawie, Świdnicka we Wrocławiu czy sopocki Monciak. Ząbkowska to bazary, to dawne zakłady przemysłowe jak Monopol (Koneser) czy Labor, to sławni mieszkańcy (np. Wiesław Ochman czy Wicuś Marynarz), to legendarne knajpy (te dzisiejsze i te od dawna nieistniejące), a także galerie i pracownie artystyczne. „Jak się ma Ząbkowską, nie trzeba po cuda jeździć do Neapolu” – napisał Olgierd Budrewicz. Praska Ferajna na spacerze udowodni, ze nie tylko do Neapolu, ale nawet do Nepalu nie warto z Ząbkowskiej się ruszać.

Kto? Oprowadza Karol Bulski
Gdzie? ul. Targowa 62 (róg Ząbkowskiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 26 czerwca, godz. 11:00
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.

SPACERY NIE SĄ BILETOWANE, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE,
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/447729240515886


===============

4. Niedziela, 26 VI, godz. 15:00

Targówek Fabryczny - drewniaki, fabryki, wille [spacer bez zapisów] 

Przemysłowy acz utopiony w zieleni i dość bliski centrum miasta, zachował Targówek Fabryczny polor niesłychanego przedmieścia, z drewniakami, przyfabrycznymi domami, murowanymi z czerwonej cegły jakby to były jakieś śląskie familoki, z fabrykanckimi willami i z jedynym w swoim rodzaju pomieszaniem klimatów. Do tego naznaczony konsekracją przez samego Achillesa Rattiego kościół w stylistyce zakopiańskiej, projektu Stefana Szyllera, z nastawą ołtarza autorstwa Witkiewicza-Koszczyca. To także miejsce po domu słynnego bohatera serialu "Alternatywy 4", Józefa Balcerka (którego od września upamiętnia mural!), pozostałości metra głębokiego, budowanego pod dyktando sowieckich generałów, zapomniane, a najbardziej niegdyś trujące warszawskie zakłady przemysłowe intrygujący street art i wiele innych ciekawostek.

Kto? Oprowadza Karol Bulski
Gdzie? ul. Księcia Ziemowita 2 (róg ul. Rybieńskiej) - trzeba kliknąć, by zobaczyć mapkę.
Kiedy? Niedziela, 26 czerwca, godz. 15:00
Jak długo? Spacer potrwa ok. 2 godzin.

SPACERY NIE SĄ BILETOWANE, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE,
Zakładka do wydarzenia na facebooku: https://www.facebook.com/events/1523231324810276


===============

5. Środa, 29 VI, godz. 10:40

Muzeum Iwaszkiewiczów w Stawisku i ślady rodziny Lilpopów w Podkowie Leśnej [spacer bez zapisów]

Stawisko – pachnący dwudziestoleciem międzywojennym i Skamandrytami artystyczny pałacyk, który nienaruszony przetrwał czasy peerelu za sprawą powojennej politycznej wolty Jarosława Iwaszkiewicza. Dom wypełniony jest oryginalnymi eksponatami oraz legendami, anegdotami i duchami, a odwiedzany był przez liczne, słynne postaci. Niejedna z bywających tu osób chciałoby ukrycia wielu niewygodnych faktów, ale całe szczęście tu się nie zmiata pod dywan niewygodnej prawdy. Poza tym można zobaczyć mnóstwo intrygujących obrazów i grafik, książek i przedziwnych dzieł sztuki i pamiątek, jak jeden z pierwszych komputerów przenośnych. Wokół roztacza się ogród pałacowy, którego przedłużeniem jest Podkowa Leśna, miasto-ogród, w której jest wiele śladów fabrykanckiej rodziny Lilpopów, do której należała żona Jarosława Iwaszkiewicza. Odwiedzimy muzeum i niektóre miejsca Podkowy Leśnej, te najbliższe Stawisku.

UWAGA! Odjazd ze stacji Warszawa Śródmieście WKD o 10:50 Każdy uczestnik musi kupić we własnym zakresie 2 bilety: na przejazd ze stacji WKD Warszawa Śródmieście do Podkowy Leśnej Głównej i powrotny (2 * 8 zł) oraz mieć 15 zł gotówką na bilet do muzeum (bowiem zgodnie z regulaminem muzeum, w dni bezpłatne nie można oprowadzać grup, stąd nasza wycieczka jest w dzień płatny) oraz jakiś napiwek do kapelusza dla przewodnika, jeśli się uzna że było warto się wybrać.
Wyjazd do Warszawy z Podkowy Leśnej najprawdopodobniej ok. godz. 16, ale można będzie wrócić samemu od razu po zwiedzeniu Muzeum w Stawisku. 

Kto? Oprowadza Jarek Spacerolog Praski www.fb.com/spacerolog
Gdzie? Peron WKD Warszawa Środmieście
Kiedy? Środa, 29 czerwca, godz. 10:40 (odjazd 10:50)
Jak długo? Cała wycieczka potrwa ok. 5 godzin (wraz z przejazdami)
Dokąd? Zakończenie na stacji WKD Podkowa Leśna Główna i powrót kolejką do Warszawy

SPACERY NIE SĄ BILETOWANE, ALE BARDZO MILE WIDZIANY SUTY POURBOIRE
Oprócz tego obowiązkowy jest zakup biletu  do muzeum w Stawisku (15 zł) oraz biletu WKD z Warszawy do Podkowy Leśnej Zachodniej oraz powrotnego (we własnym zakresie).
Adres wydarzenia na faceboooku: https://www.facebook.com/events/591769992287570


=============== 

Aktualny program wycieczek jest zawsze na www.PraskaFerajna.WAW.PL i na www.facebook.com/PraskaFerajna 

ZACHĘCAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ NA MAILING, to najpewniejsza metoda otrzymywania informacji o wycieczkach, facebook bowiem po jakimś czasie przestaje przekazywać nasze informacje nawet tym, którzy polubili naszą stronę lub pokazuje sporadycznie tylko niektóre z nich mniej, niż 10% ludzi, którzy polubili stronę.

By dostawać maile o wycieczkach, napisz: info@praskaferajna.waw.pl


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz