wtorek, 8 czerwca 2021

Spacery 12-13 VI: Kamienice Nowej Pragi, Śródmieście Południowe, spacer biologiczny w Parku Skaryszewskim i geologiczny wokół Cytadeli

 Zapraszamy na SPACERY w najbliższy weekend. Poniżej program i JAK SIĘ ZAPISAĆ. Zapraszamy i z góry dziękujemy za przesłanie informacji o naszych wycieczkach innym, zainteresowanym osobom.

Ponieważ oprowadzanie możliwe wciąż w małych grupach albo przy zachowaniu dystansu, prosimy KONIECZNIE o jak najszybszą REZERWACJĘ SMSem (601666142), mailem (info@PraskaFerajna.WAW.PL) lub w ostateczności przez wiadomość Facebooka (ALE NIE w komentarzach, bo nigdy tego nie znajdziemy!) Proszę w rezerwacji podać TRZY informacje:
1. Nazwę wycieczki/wycieczek
2. Ile osób
3. Nr telefonu kontaktowy - koniecznie (na wypadek zgubienia, spóźnienia, zmiany terminu/miejsca)
W wycieczce mogą brać udział tylko osoby, które otrzymają od nas potwierdzenie. W dniu wycieczki kontakt wyłącznie przez SMS!

=================

1. Sobota, 12 czerwca, godz. 11:00
Zieleń parku Skaryszewskiego – SPACER BIOLOGICZNY

Start: koło pomnika Paderewskiego przy Rondzie Waszyngtona, przy wejściu do parku.
Poznamy kilkadziesiąt gatunków roślin występujących w tym parku. Niektóre z nich, jak topole i wierzby, są pozostałościami naturalnych łęgów nadwiślańskich, inne jak miłorzęby i magnolie zostały nasadzone wiele lat temu i osiągnęły imponujące rozmiary. W celu uzupełnienia kompozycji z drzew i krzewów, w ostatnich latach zaplanowano bajecznie kolorowe rabaty kwietne, które przywabiają wiele zapylaczy! Będzie to dobry przykład kwiatowych miejskich zakątków. Na spacer można zabrać ziarenka dla sikorek, które tłumnie odwiedzają zarośla z jaśminowców, forsycji i śnieguliczek. 
Oprowadza Magda Sobolewska z UW, biolog propagująca ideę wspierania bioróżnorodności w miastach.
=================

2. Sobota, 12 czerwca, godz. 15:00
Procesy geologiczne wokół Cytadeli – SPACER GEOLOGICZNY
Start: przystanek tramwajowy „Most Gdański 03” na wjeździe na most od strony Warszawy, tj. z lewego brzegu

Prowadzone w XIX w. roboty fortyfikacyjne doprowadziły do rozcięcia Skarpy Warszawskiej oraz jej deformacji w rejonie Cytadeli. Skarpa została przemodelowana wewnątrz niemal od podstawy. Prace fortyfikacyjne całkowicie zmieniły budowę geologiczną tego terenu, zaburzyły pierwotną sieć wód powierzchniowych oraz zmieniły stosunki wód podziemnych niszcząc całkowicie pierwotną budowę geologiczną tego odcinka skarpy na głębokość kilkudziesięciu metrów. Ale natura nie daje za wygraną. Wokół Cytadeli możemy zaobserwować zaginione i odnalezione źródło, zobaczyć namiastkę nacieków jaskiniowych, odnaleźć dawne ujścia rzek i zaginione koryto rzeczne, spotkać przybyszów z dalekiej Skandynawii, zobaczyć „pijany las” i rozwiązać zagadkę tajemniczych podziemi, zachwycić się magicznym drzewem.
Oprowadza Elżbieta Laszczka: absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (Wydział Geologii oraz Geografii Regionalnej), studia Podyplomowe: Pedagogika i Geoturystyka  (UW), Biologia (Politechnika Radomska). Pracowała przy odwiercaniu studni głębinowych (7 lat), posiada państwowe uprawnienia hydrogeologiczne, przez kilka lat pracowała w Państwowych Wydawnictwach Geologicznych jako redaktor. 22 lata wykładała w technikum geologicznym. 
=================

3. Niedziela, 13 czerwca, godz. 11:00
Nieznane kamienice Nowej Pragi. 
Start: ul. Lęborska 4 (róg ul. Letniej) 

Obejrzymy kamienice, powstające wraz z Nową Pragą od lat sześćdziesiątych wieku XIX wieku: te eklektyczne, przyozdobione kiedyś historyzującymi dekoracjami, te przynajmniej częściowo secesyjne; i te bardziej umiarkowane w detalu, czyli wczesnomodernistyczne. Często wyposażone w windy i elektryczne dzwonki. Dziś już mocno podupadłe przez wieloletnie zaniedbania. Jeśli nawet odnawiane, to bez dbałości o detale, które są podczas remontu usuwane. Zapraszamy na ich zwiedzanie, póki jeszcze są.
Oprowadza Jarek Spacerolog Praski www.fb.com/Spacerolog
=================

4. Niedziela, 13 czerwca, godz. 15:00
Przez Śródmieście Południowe
Start: ul. Wilcza 77 róg (ul. Koszykowej)
Spacer przez najlepiej zachowany, lewobrzeżny kawałek Warszawy przedwojennej. Kamienice eklektyczne i modernistyczne, ale także ukryte za nimi pałacyki, fabryki oraz budynki publiczne z czasów dwudziestolecia i peerelu i wreszcie osławiony pigalak.
Oprowadza Jarek Spacerolog Praski www.fb.com/Spacerolog
=================

Wycieczki trwają zwykle ok. 2½ do 3 godzin.

Program zawsze także na www.facebook.com/PraskaFerajna
By dostawać maile o wycieczkach napisz: info@praskaferajna.waw.pl
NA SPACERACH OBOWIĄZUJĄ OCZYWIŚCIE MASECZKI lub DYSTANS

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz